Tatlı Patates Nedir? Tatlı Patates Yetiştiriciliği

Tatlı patates kahkaçiçeğigiller familyasına ait bir bitkidir. Bu bitkinin normal patates ile bir alakası bulunmamaktadır. Tatlı patatesin yaprakları da yenebilmektedir. Ancak normal bildiğimiz patatesin yaprakları zehirlidir ve kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Amerika kıtasına özgü bir bitki olup ülkemizde gittikçe yaygınlaşmakta ve tarımı yapılmaktadır. Sweet potato veya ipomoea batatas olarak da biliniyor. Amerika’da tatlı patates tarımının 5 bin yıldır yapıldığı biliniyor. Ayrıca Polinezya ve Hawai’de de binlerce yıldır yetişen bir bitkidir. Afrika ve Asya’ya, Meksika üzerinden yayıldığı düşünülmektedir. Tatlı patatesin bazı çeşitleri vardır. Yemeklik, yemlik, nişastalık gibi çeşitleri bulunur.

Tatlı patates, patates yerine kullanılabilir. Özellikle kumpiri oldukça lezzetli olmaktadır. Çorbası, fırında kızartması, haşlaması, salatası, böreği, tatlısı ve cipsi yapılabilir. Yani normal patates ile ne yapılıyorsa tatlı patates ile de yapılabilmektedir. Tadı kestaneye benzemektedir. Ayrıca; unu ekmek yapımında kullanılmaktadır. Köklerin mayalandırılması ile etanol elde edilebilir. Taze sürgün uçları yemek yapımında kullanılır.  Ayrıca bu patatesten alkollü içki de yapılabilmektedir. Hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Tatlı patatesten elde edilen yem hayvanlar için oldukça besleyicidir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda A vitamini içermektedir. Demir açısından da zengin olan tatlı patates, cilt sağlığına faydalı bir besindir. Şeker hastalarının makul ölçülerde tüketebilecekleri bir besindir. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Kolesterol düşürmeye yardım eder ve uzun süre tok tutucu etkisi bulunur. Nişasta içeren bir bitkidir. 100 gram tatlı patates 125 gramdır. 100 gramda 15 gram lif vardır. Ayrıca C vitamini açısından zengin bir besindir.

  • Yüksek besleyici özelliklere sahiptir.
  • Bağırsak sistemine olumlu etkileri vardır ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Bazı araştırmalarda kansere karşı etkili olduğu bildirilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini destekleyici özellikleri bulunur.
  • Beyin fonksiyonları ve sinir sistemine katkısı olduğu söylenmektedir.

Türkiye’de Tatlı Patates Nerede Yetiştirilir?

Ülkemizde özellikle Hatay’da yetiştirilmektedir. Ayrıca son yıllarda Bursa’nın Nilüfer ilçesinde de üretimi yapılmıştır. Sıcak iklimi seven bir bitki olup soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle ülkemizde en iyi Akdeniz ve Ege’de tarımı yapılabilir. Kıbrıs’ta da yetiştirildiği bilinmektedir. Yatırım amaçlı oldukça karşı bir iş kolu olarak görünmektedir. Marketlerde kilosu 30 TL gibi rakamlardan başlamaktadır.

Ülkemizde bu işe girecek olanlar öncelikli olarak uygun bir iklim olan bölgeyi seçmelidir. Bunun için Ege ve Akdeniz kıyıları en uygun bölgelerdir. İlkbaharda tohumdan ekilen bitkinin sonbahar aylarında hasadı yapılmaktadır. Aynı zamanda amatör üretimler veya tohum elde etmek için ilk etapta bitkinin direk olarak kendisini yani tatlı patatesi kullanabilirsiniz. Tatlı patates aynı zamanda kırmızı patates olarak bilinir. Bu bitki ile alakalı olarak “Kırmızı Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?” konumuzda da sizlere bilgiler vermiştik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu