Camembert Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Camembert peyniri ülkemizde çok bilinen bir peynir türü olmasa da dünyanın önemli peynirlerinden birisidir. Bu peynir Fransaya ait bir peynir türüdür. Türkler tarafından “şamambert” diye telaffuz edilse de camembert peynirinin ismi “kamambiır” benzeri bir şekilde telaffuz edilmektedir. İlk olarak on sekizinci yüzyılda Fransanın Normandiya bölgesindeki Camembert beldesinde üretilen camembert peyniri kendine has, kimilerine göre pek de hoş olmayan, bir kokuya sahiptir.

Camembert ne demek sorusu ise cevabını bu peynir çeşidinin üretiminde rol alan Penicillium camemberti bakterisinin isminde bulabilirsiniz. Günlük inek sütünden üretilen camambert peynirinin dışı kabuklu, içi ise kaşar peyniri ile krem peynir arası bir kıvamda yumuşak yapılıdır. Camembert peynirinin karakteristik lezzeti içerisindeki amonyak, suksinik asit ve tuzların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ornitin, kadaverin, sitrülin  gibi maddeler ise camembert peynirinin lezzetini daha keskin hale getirmektedir. Aşırı olgunlaşmış camembert peyniri çok fazla miktarda amonyak içermektedir.

Çeklerin hermelin peyniri, Slovakların encián ve plesnivec peynirleri ve İtalyanların parmesan peyniri Fransızların camembert peynirine benzer peynirlerdir. Ayrıca, camembert peyniri bir başka yazımızda ele aldığımız Brei peyniri ile bir takım benzer özelliklere de sahiptir. Dünyanın diğer önemli peynir türleri ile ilgili olarak “Dünyaca Ünlü ve En Kaliteli Peynir Çeşitleri” konumuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Camembert Peyniri Nasıl Yenir?

Camembert peyniri kaşar ve krem peynirlerde olduğu gibi kahvaltılık olarak tüketilebilmektedir. Kızartılmış camembert peynirinin özellikle reçelle birlikte yenilmesi yaygındır. Bunun yanında, normal öğünlerde de en azından Fransızlar tarafından yemek olarak yenebilmektedir.

Camembert peyniri sağlık açısından pek çok peynire göre daha olumlu özelliklere sahiptir. 30 gram (yaklaşık bir kibrit kutusu) camembert peynirinde 89 kalori,7 gram yağ ve 105 miligram kalsiyum olduğu belirtilmektedir. Sert peynir çeşitlerine göre daha az yağ ve kalori içeren camembert peyniri ayrıca folik asit açısından oldukça zengindir. Camembert peynirinin tarifine geçmeden önce Camembert Peynirinin fiyatı hakkında da bilgi verelim. 125 gram president camembert peyniri yaklaşık 10 liradan satılmaktadır.

Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?

Camembert peyniri orijinal olarak pastorize edilmemiş sütten yapılmakta idiyse de daha sonraki peynir üreticileri güvenlik, sağlık ve düzenlemelere uyum gibi nedenlerden dolayı camembert peyniri yapımında pastorize süt kullanmaya başlamışlardır.

Camembert peyniri yapımına ısıtılmış sütün mezofilik bakteri yardımıyla ve peynir mayası katılarak koyulaşması sağlanarak başlanır. Daha sonra oluşan peynir telmeleri yaklaşık 1 santimetre ölçülerinde küpler halinde bölünerek tuzlanır ve silindirik camambert kalıplarına dökülür.

Kalıplar her altı-on iki saatte bir çevrilerek peynir suyunun süzülmesi temin edilir. Kırk sekiz saat sonra camembert kalıplarının içinde yassı, katı bir malzeme elde edilir. Peynirin dış kısmı penicillium camemberti solüsyonu ile spreylenir ve camembert peyniri bu şekilde en az üç haftalığına olgunlaşmaya bırakılır. Olgunlaşma süreci camambert peynirinin dış yüzeyindeki tozlu yapının ve iç kısımdaki kremsi yapının oluşmasını sağlar. Cammembert peyniri tam olarak olgunlaştığında ambalajlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Camembert Peyniri Besin Değerleri

Bu peyniri tüketmek isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi de camembert peynirinin besin değerlerdir. 100 gram camembert peynirinin kalori miktarı ve besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Kalori (kcal)299 Kcal
Toplam Yağ24 g
Doymuş Yağ15 g
Kolesterol72 mg
Sodyum842 mg
Potasyum187 mg
Karbonhidrat0.5 g
Diyet Lifi0 g
Şeker0.5 g
Protein20 g
Camembert Peyniri Besin Değeri

Sıkça Sorulan Sorular

Camembert peyniri tadı nasıl?

Taze tüketildiğinde tatlımsı ve süt tadı gelen bir lezzete sahiptir. Fakat olgunlaştığında oldukça keskin bir tat ve kokuya sahip bir peynirdir.

Camembert peynir hangi ülkenin?

Camembert peyniri bir Fransa peyniridir. Yani Fransa’ya ait bir peynir türüdür. Kökeni Fransa’nın Orne ilindeki Camembert kasabasıdır.

Camembert peyniri nerelerde kullanılır?

Standart bir peynirdir. Yani genel olarak peynirin kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Çoğunlukla kahvaltılarda tercih edilen bir peynir türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu