Sussex Tavuğu ve Özellikleri

Sussex ırkı tavuklar geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan bir ırktır. Birleşik Krallıkta ortaya çıkan bu ırk uysal olması sebebiyle ve yumurta verimliliği nedeniyle pek çok evde beslenmektedir. Bu yazımızda oldukça popüler olan Sussex tavukları hakkında bilgi vereceğiz.

Sussex Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Sussex tavuklarının tarihi antik roma dönemine kadar dayanmaktadır. 5 parmaklı kuş olarak adlandırılan bu canlılar zamanla İngiltere’de ıslah edilerek günümüze kadar gelmiştir. Irkın dayanıklı ve verimli bir ırk olması bu durumu etkilemiştir.

Sussex Tavuğunun Görünüşü

Sussex cinsi tavuklar diğer birçok tavuktan daha iridir. Geniş bir kanadı ve büyük gövdesi olan bu tavuklar 8 farklı renkte olabilirler. Ancak en çok karşılaşılan renkleri kırmızı ve beyazdır. Bunun yanı sıra siyah, gümüş rengi, altın sarısı, kahverengi ve parlak lacivert renkte olan Sussex tavukları da vardır. Bu tavuklarda benek çok sık görülür.

Yetişkin bir Sussex tavuğu olgunluğa ulaştıktan sonra 3-3,5 kilogram kütleye ulaşırlar. Bu ırkın bir benzeri olan Bantam Sussex’ler de en fazla 2 kilogram ağırlığa ulaşabilirler.

Sussex Tavuğunun Davranışları

Sussex tavukları günün önemli bir vaktini gezerek geçirirler. Sadece yemek arayan bu tavuklar eğer kümes içerisinde küçük bir alanda beslenecekse önlerinde fazla miktarda yem olması gerekmektedir.

Bu tavuk ırkı oldukça uysal davranışlar gösteren bir ırktır. Öyle ki ırkın erkek üyeleri dahi dost canlısıdır ve saldırgan davranışlar göstermezler. Fakat oldukça büyük bir gövdeye sahip olan bu ırk özgüvenlerin kullanarak diğer canlılara karşı zaman zaman agresif tavırlar gösterebilir.

Sussex Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Sussex tavukları yumurta verimliliği açısından önemli bir ırktır. Haftada 4-5 kez yılda ise en az 200-250 kez yumurtlama kapasitesine sahip olan bu ırk bu özelliği nedeniyle yumurta üreticileri tarafından tercih edilmektedir.

Belirli bir periyot yumurtlayan Sussex tavuğu kuluçka evresine geldikten sonra 3 haftalık bir kuluçka geçirir ve civciv çıkartır. Bu tür yavrularına karşı oldukça titiz davranmaktadır.

Sussex Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Sussex cinsi tavuklar oldukça dayanıklı hayvanlardır. Uygun yaşam alanı sağlandığında bu tavuklara kolayca bakılabilmektedir. Eğer sussex tavukları tek ırk olarak besleniyorsa 3 metrekareye 1 adet sussex yeterlidir. Eğer başka ırklarla birlikte bakılıyorsa ve bu ırklar agresif ıklarsa bu alan daha büyük olmalıdır. Sıcaklık ve nem değerleri de normal sınırlarda olduğu sürece bu tavuklara kolay bir şekilde bakılabilmektedir.

Sussex Tavuğunun Beslenmesi

Sussex ırkı oldukça obur olan ırklardır. Bu tavuklar devasa boyutlarını doyurabilmek için sürekli yemek arayışı içerisindedir. Bundan dolayı yaşam alanlarının çok geniş olması yemek bulma şanslarını arttırmaktadır. Eğer kümeste besleniyorsa düzenli olarak yemlenmeleri gerekir.

Bu tavuklar günde yarım kiloya varan yemek yeme beceresine sahiptir. Böcek gibi küçük canlılar ile protein ihtiyacını karşılayan bu tavuklar enerji ihtiyacını tohum ve meyveler ile karşılar.

Sussex Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Sussex tavuğu tavuklar içerisinde en sağlıklı ve dayanıklı ırklardan birisidir. Yaşam alanları yeterli miktarda temizlenirse ve düzenli ilaçlama yapılırsa çoğu zaman herhangi bir hastalık görülmemektedir. Fakat bazı durumlarda parazit, akar ve tavuk biti gibi mikro canlılar bu canlıların yaşamını tehdit edebilmektedir. Bu durumda gerekli izolasyon önlemleri alınıp antibiyotik vs. tedavilere başlanarak durum kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

Aynı zamanda “Sussex Tavuğu Yetiştiriciliği ve Kazancı” konumuzda bu ırkın yetiştiriciliği ve kazancı hakkında sizlere bilgi vermiştik.

Kaynaklar: https://www.vetbilgi.com/sussex-tavugu-hakkinda-bilgi-ve-genel-ozellikleri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu