Delaware Tavuğu ve Özellikleri

Bu tavuk ırkı tavuk dünyasındaki et verimliliği açısından en değerli ırklardan biridir. Öyle ki yurt dışında yüzyılın piliç tavuğu şeklinde adlandırılmaktadır. Etlik tavuk olarak üretilen Delaware tavukları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Delaware Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Bu tavuk ırkı ilk olarak 1900’lü yılların başında ortaya çıkmıştır. Bu ırk bu yıllarda gerçekleştirilen “New Hampshire ve Plymouth Rock” ıslah çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Aslında bu tür bir tavuk beklenmese de ortaya çıkan bu tavuklar çalışma sahiplerini oldukça şaşırtmıştır. Daha sonraları türden geliştirilen başka tavuklar etlik piliç sektörünü ele geçirse de bazı korumacılar halen Delaware ırkını korumakta ve üretmeye devam etmektedir.

Delaware Tavuğunun Görünüşü

Bu tavuk ırkı ortalama boyutlarda bir gövdeye sahiptir. Görünüş olarak dik duran bu tavukların bacakları ve göğüsleri oldukça kaslıdır. Olgunluğa erişmiş bir Delaware ortalama 4 kilogram ağırlığa sahip olur. Bu boy yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bu tavukların neredeyse tamamı beyaz renktedir. Fakat bazı melezlerde benek görülebilmektedir.

Delaware Tavuğunun Davranışları

Delaware oldukça özgüvenli ve meraklı bir tavuk ırkıdır. Ancak bu özgüvenleri onların başka canlılara karşı kötü davranmasına neden olmaz. Çünkü bu tavuklar oldukça uysaldır ve hemen hemen birçok hayvan ile uyumlu bir şekilde yaşar. Delaware ırkı tavuklar gezmekten çok hoşlanırlar. Onların bu hareketliliği insanlara karşı ürkek davranışlar sergilemesine neden oluyor. Ancak bu canlılar oldukça gürültülü olduğundan şehir merkezlerinde bakılması çok önerilmez.

Delaware Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Delaware eti için üretilen bir tavuk ırkı olsa da yumurta üretimi açısından da oldukça verimlidir. İyi bir şekilde beslendiğinde ve sağlığı yeri olduğunda erişkin bir dişi haftada 4-5 kez yumurta verebilmektedir. Bu yumurtalar kahverengi renkte ve oldukça büyük boyutlu yumurtalardır.

Bu tavuklar kuluçka için de çok verimlidir. İyi bir kuluçka dönemi geçirme kapasitesi olan bu tavuk ırkı başka tavukların kabul etmediği civcivlere de bakabilmektedir.

Delaware Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Bu tavuklar güçlü ve sağlıklı vücutlarıyla da tanınırlar. Öyle ki çoğu zaman hiçbir sağlık sorunu ortaya çıkmaz. Bu tavuklar için temiz ve geniş alanlar hazırlanıp düzenli beslenmeleri sağlanırsa kolay bir şekilde bakılabilmektedir.

Delaware Tavuğunun Beslenmesi

Bu tavuk ırkı gezmeyi çok sevdiğinden beslenme çoğu zaman sorun olmaz. Geniş bir alanda bakılıyorsa günde 1 defa buğday, mısır, arpa, meyve artıkları ve canlı yem verildiği takdirde Delaware tavukları yaşamına devam edebilirler.

Delaware Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Delaware Tavuğu, her şeyden önce güçlü ve sağlıklı bir tavuk olarak bilinir. Çoğunlukla sağlık sorunu bu tavuklarda boy göstermez. Yalnızca bit, kene ve parazit gibi tehlikeli canlıların bulaşmasını önlemek bu tavukların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu