Kışın Evde ve Saksıda Yetiştirilebilecek Sebzeler

Evde organik ve katkısız olarak sebze yetiştirmek yılın her döneminde mümkündür. Önemli olan konu sebzelerin isteklerini bilmek, onlar için uygun koşullar sağlamaktır. Kış döneminde de evinizde ve saksılarda yetiştirebileceğiniz çeşitli sebzeler vardır. Her sebze kış dönemindeki üretime uygun olmasa da, en azından bazı ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde sebze yetiştirmeniz mümkündür. Bu sebzeleri evinizde balkonda yetiştirebileceğiniz gibi özellikle daha soğuk dönemlerde evin içerisinde de yetiştirebilirsiniz.

Yaz ve sonbahar döneminde birçok bölgede taze sebze ve meyve mümkün olmaktadır. Fakat özellikle geç sonbahar, kış ve erken ilkbahar döneminde (kış dönemi sebze ve meyveleri hariç) taze sebze ve meyvelere ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Böyle bir durumda evinizde hazırlayacağınız özel alanlar veya sadece saksılar ile ihtiyacınız olan taze sebzeleri üretmeniz ve kış döneminde de evinizde tüketmeniz mümkündür. Kış döneminde evinizde ve saksıda yetiştirebileceğiniz taze sebzeler hakkında sizlere kısaca bilgi vereceğiz.

1. Kışın Evde Maydanoz Yetiştirme

Maydanoz

Birçok salata ve yemek için önemli bir tatlandırıcı olarak karşımıza çıkan maydanoz sofralardan eksik etmediğimiz sebzelerden birisidir. Yetiştirmesi ise kısmen kolay sayılır. Maydanoz için kare veya dikdörtgen şeklinde saksılar daha uygundur. Sıcaklık olarak ise ideal olan 20 derece civardır. Bu sıcaklığı yakalayabileceğiniz bir ortamda yani döneminde göre balkon veya evin herhangi bir yerinde maydanoz yetiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir nokta ise toprağın nemliliğidir, toprak sürekli olarak nemli tutulmalıdır. Maydanoz tohumlarının çimlenmesi 20-25 gün sürmektedir.

2. Kışın Saksıda Taze Soğan Yetiştirme

Taze Soğan

Taze soğan en kolay yetiştirebileceğiniz sebzelerden birisidir. Taze soğanı evde saksılarda yetiştirmenizde oldukça kolaydır. Hatta saksı bile değil, toprak koyabileceğiniz her türlü kap içerisinde taze soğanı yetiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece arpacık soğanlarını veya boyutu küçük olan soğanları büyük kısmı toprağın altında kalacak şekilde toprağa yerleştirmek ve sonrasında ise ara ara sulamaktır. Bir süre sonra soğanlar çimlenmeye başlayacak ve kısa sürede taze soğanlarınız yemeye hazır hale gelecektir.

3. Kışın Evde Ispanak Yetiştirme

Ispanak

Bir kış sebzesi olan ıspanağı kışın evde de yetiştirmek zor değildir. Ispanak hem soğuğa hem de diğer olumsuz birçok koşula karşı oldukça dayanıklıdır. Ispanaklar tohumdan ekilerek yetiştirilir. Havalandırdığınız ve düzeltmesini yaptığınız toprağın üstüne ıspanak tohumlarını serpiştirin ve biraz zaman verin. Tazen ıspanaklar kısa süre içerisinde yemeye hazır hale gelecektir.

4. Kışın Saksıda Marul Yetiştirme

Marul

Marul salatalarımız için neredeyse olmazsa olmaz sebzelerden birisidir. Özellikle salataların vazgeçilmezi olan bu bitkiyi evde saksıda yetiştirmekte kolaydır. Her dönemde yetiştirilebilen bu sebzeyi tohumdan veya fideden yetiştirmeniz mümkündür. Evinizde uygun bir saksı ve ortam hazırladığınız marullarınız tüm dönemlerde ve kış döneminde de yemeye hazır olacaktır.

5. Kışın Evde Havuç Yetiştirme

Havuç

Kış sebzesi denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz ki havuçtur. Evlerde özellikle mini havuçlar yetiştirmek mümkündür. Yeşil yaprak kısımları ile beraber mini havuçlar birçok yemek ve salatada iyi bir garnitür olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem görsel hem de tat anlamında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Evde havuç yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi topraktır. Toprak çakıllı olmalıdır. Bunun yanında sulamanız ve toprağı nemlendirmeniz havuçların gelişimi açısından yeterli olacaktır.

6. Kışın Evde Biber Yetiştirme

Biber

Bir yaz sebzesi olan bibere her mevsimde taze bir şekilde ulaşmak isterseniz evde yetiştirebilirsiniz. Biberleri saksı veya çeşitli kaplar içerisinde yetiştirmeniz mümkündür. Direk olarak tohumdan yetiştirilebilir ya da fideler dikilebilir. Saksı veya kabın büyüklüğüne göre uygun şekilde ayarladığınız fidelerden taze biberler elde edebilirsiniz.

7. Kışın Saksıda Sarımsak Yetiştirme

Sarımsak

Evinizde saksıda yetiştirebileceğiniz bir diğer sebze ise sarımsaktır. Sarımsak yetiştirmek isteyenler ilk olarak sarımsağı dişlere ayırmalıdır. Sonrasında ise uygun şekilde hazırlanan saksının içerisindeki toprağa açılan küçük çukurcuklara bu dişlerin yerleştirilmesi yeterlidir. Eğer uygun bir ortam hazırladıysanız sarımsaklarınız 15-20 gün içerisinde çimlenmeye başlayacaktır. Bu dönemde sulanmasına ve toprağın nemli tutulmasına dikkat etmeniz yeterlidir.

8. Kışın Evde Roka Yetiştirme

Roka

Salataların vazgeçilmezlerinden birisi olan roka aynı zamanda birçok yemeğin yanında direk olarak ta tüketilmektedir. Evde yetiştirmek ise kısmen kolaydır. Evde saksıda roka yetiştirmek istiyorsanız her dönem uygun olsa da konumuz kış dönemi olduğundan dolayı tohum ekimlerini ocak ve şubat aylarında yapmanız verim açısından önemlidir. Tohumların üstüne çok ince bir toprak ile kaplamak ve ara ara toprağı nemlendirmek yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu