Kinoa Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Nerede Yetişir?

Kinoa, bilimsel ismi ile Chenopodium quinoa, Amaranth ailesinde yer alan çiçekli bir bitkidir. Öncelikli olarak yenilebilen tohumları için yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bitkinin kökeni Güney Amerika’nın dağlık bölgeleridir ve binlerce yıldır insanlar tarafından yetiştirilmekte ve kullanılmaktadır. Günümüzde tüm dünyada yaygın şekilde üretimi yapılmaktadır. Tohumları birçok vitamin ve mineral açısından zengindir ve güzel bir tada sahiptir. Birçok kişi tarafından tercih edilen bir üründür.

Bitkisel İsimChenopodium kinoa
Yaygın İsimKinoa
Bitki TürüYıllık Otsu Bitki
Bitki Boyutu4 Metre
Işık ve Güneş İhtiyacıTamamen Güneş
İdeal Toprak Türüİyi Drene, Verimli
İdeal Toprak pH’ı6.0 ile 7.5 Arası
Çiçeklenme ZamanıYaz
Doğal Yetiştiği Alan ve KökeniGüney Amerika
Kinoa Bitkisi

Kinoa Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa bitkisi serin iklim bölgelerini seven bir bitkidir. Güney Amerika’nın yüksek rakımlı And Dağları bölgelerinden köken alan bu bitki soğuk iklime, bol ışığa ve yüksek nem koşullarına adapte olmuş bir bitkidir. Maalesef kinoa bitkileri büyüklüklerinden dolayı saksı bitkileri olarak uygun değildir. Fakat mevcut herhangi bir sebze veya çiçek bahçesine mükemmel uyum sağlarlar. Genel olarak, kinoa bitkileri az bakım gerektiren, büyümesi kolay bitkilerdir.

Işık

Kinoa bitkileri, günde birkaç saat doğrudan güneş ışığı alan, parlak ve güneşli bir yerde iyi büyürler. Ancak günün sıcaklık anlamında en yoğun olan saatlerinde kısmi gölge yapılması önerilir.

Toprak

Kinoa bitkileri, organik madde bakımından yüksek ve iyi drene edilmiş toprakları tercih eder ve böyle topraklarda en iyi verim alınır. Ekimden önce toprak kompost veya gübre ile zenginleştirilmelidir. Fideler birkaç santim boyunda olduğunda, yabani otları önlemek ve nemi korumak için fidelerin etrafını çapalamakta fayda vardır.

Sulama

Kinoa bitkisi için nemli topraklar gerekmektedir. Olgun kinoa bitkileri, düzenli sulamayı tercih etmelerine rağmen, nispeten kuraklığa da toleranslı olarak kabul edilir. Toprağın hafifçe kurumasını beklemek ve ardından sulamak gerekir.

Sıcaklık ve Nem

Kinoa bitkileri, serin iklim bitkisi olarak kabul edilir ve soğuk, kuru iklimlerde yetiştirildiğinde en iyi verim seviyesine ulaşır. Yüksek sıcaklıklar kinoa bitkilerinin büyümesini ve tohum gelişimini engeller. Kinoa bitkileri için ideal sıcaklıklar, -3 °C ile 30 °C arasında değişir. Tohumdan kinoa bitkisi yetiştirirken, ilk çimlenen, hassas fideler dona karşı hassas olduğundan, bahçeye tohum ekmeden önce son donun geçtiğinden emin olmak gerekir.

Gübreleme

Kinoa bitkileri, organik maddece zengin toprak gerektirir. Ekimden önce toprağı taze kompost veya dengeli bir organik gübre vermek iyi olacaktır. Bu toprak hazırlığının dışında kinoa bitkileri büyüme döneminde gübreleme gerektirmez.

Hasat

Kinoa bitkileri ekimden 90 ila 120 gün sonra hasat için hazırdır. Yapraklar döküldüğünde ve sadece kuru tohum başları kaldığında, tohumlar hasat edilmeye hazır demektir. Kinoa hasadı kolaydır. Tohumlar, saplardan kolaylıkla sıyrılabilir. Hasattan sonra, taze kinoa tohumlarını bir tahıl eleği kullanarak eleyin. Saklamadan önce kinoa tohumlarının iyice kurutulması gerekir. Tohumları bir tepsiye ince bir şekilde yayın ve kuruması için direk güneş ışığına veya bir ısı kaynağının yanına koyun. Kuru kinoa hava geçirmez bir kapta serin ve kuru bir yerde 6 aya kadar saklanabilir.

Kinoa Bitkisi Yetiştirme

Tohumdan Kinoa Bitkisi Yetiştirme

Son don dönemi geçtikten sonra kinoa tohumları doğrudan bahçeye ekilebilir. Kışları ılık geçen bölgelerde, tohumların kış döneminde hasadı için yaz sonunda veya sonbahar başında ekilebilir. Tohumların filizlenmesi için toprak sıcaklığının 15 °C civarında olması gerekir.

Dikimden önce, toprağı hafif çapalayarak ve bir kat taze kompost ekleyerek bahçe yatağını hazırlamak gerekir. Tohumların boşluk sıraları 30 cm aralıklarla ve her sıra boyunca 25 cm aralıklarla olacak şekilde ekilebilir. Her noktada en az birinin çimlenmesini sağlamak için birlikte 2-3 tohum ekmekte fayda vardır. Tohumlar ekildikten sonra, ince bir toprak tabakasıyla örtmek ve nemlendirmek için toprağın üstüne hafifçe su vermek gerekir.

Kinoa tohumlarının çimlenmesi yaklaşık 4-5 gün sürer. Fideler filizlendiğinde, her 10-12 inçte yalnızca bir bitki olduğundan emin olmak için sıraları inceltin. Tohumları ve fideleri iyice yerleşene kadar sürekli nemli tutun. Kinoa bitkileri genellikle ekimden 90-120 gün sonra hasat için hazırdır.

Kinoa Bitkisi İçin Yaygın Zararlılar ve Hastalıklar

Kinoa tohumları, onları kuş ve haşere hasarından koruyan saponin adı verilen acı bir maddeyle kaplıdır. Bununla birlikte, kinoa bitkilerinin yaprakları yaprak bitleri, pireler, yaprak böcekleri ve diğer yaygın zararlıların istilasına karşı hassastır. Kinoa bitkilerinde karşımıza çıkabilen virüslerin çoğu, bölgedeki diğer mahsullerden yaprak bitleri veya pireleri tarafından taşınır. Ancak bu sorunlarda tohum üretimi genellikle etkilenmez. Genel olarak kinoa bitkileri, birkaç ciddi haşere veya hastalığa karşı hassas olan dayanıklı bir bitkidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu