Kimyon Tohumu Nereden Alınır?

Kimyon tarımı yapacak olan üreticilerin aklında yer alacak bir soruda “Kimyon tohumu nereden alınır?” sorusudur. İyi bir yetiştiricilik için tohum en önemli unsurların başında gelmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak her yıl 250 bin dekarlık bir alanda kimyon yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bununda 152 bin dekarlık kısmı Ankara ilimizde, 70 bin dekarlık kısmı Konya ilimizde ve 9 bin dekarlık kısmı ise Eskişehir ilimizde bulunmaktadır.

Dolayısıyla üretimin ve pazarın neredeyse yüzde doksanlık kısmı Ankara ve Konya ilimizde gerçekleşmektedir. Bu illerimizde yer alan ticaret borsalarında oluşan fiyatlar genel olarak kimyon piyasasını oluşturmakta ve şekillendirmektedir. Ankara ilimizde Polatlı ilçemizde önemli üretim merkezlerinden bir tanesidir.

Kaliteli ve uygun fiyata kimyon tohumu almak için bu illerimize yolunuz düşer ise buralardaki ticaret borsalarından ve kimyon alım ve satımı yapan tüccarlardan gerekli bilgiyi ve istediğiniz tohumu alabilirsiniz. Kimyon fiyatları genel olarak iyi bir seyir halindedir. İyi bir mahsul kaldırılması durumunda para kazanabilirsiniz. Ülkemizde genel olarak kıraç koşullarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Zaten kimyon bitkisi fazla suyu da sevmemektedir. Yağışlı geçen yıllarda ürün kalitesi ve verimi düşmektedir.

Fazlaca bir isteği olmayan kimyon bitkisi için yabancı ot mücadelesi ihmal edilmemelidir. Yabancı ot problemi olan arazilerimize ekil memesinde fayda olacaktır. Önemli olan minimum maliyet ile ürünü elde etmek olacaktır. Genellikle amele yardımı ile (el ile yabancı ot mücadelesi) yapılmakla birlikte, kimyon için üretilmiş olan yabancı ot ilaçları ile de mücadele edilerek iyi sonuçlar elde edilebilir. Bununla ilgili olarak “Kimyon Yetiştiriciliğinde Yabancı Ot Mücadelesi” konumuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kimyon Tohumu Fiyatları

Kimyon tohumu fiyatları kimyonun türüne ve satış yerine göre değişmektedir. Aynı zamanda alacağınız miktarda fiyatın belirlenmesinde önemlidir. Ortalama olarak fiyatlarına bakacak olursak 1 kilogram kimyon tohumunun fiyatı 70 ila 120 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu