Sakız Koyunu Yetiştiriciliği ve Sakız Koyun Fiyatları

Sakız koyunu kökeni Türkiye olan koyun ırklarından birisidir. Adını Sakız Adasından almaktadır. Aynı zamanda Çeşme Koyunu adı ile de bilinmektedir. Özellikle Marmara ve Ege bölgelerinin kıyı kesimlerinde yaygın olarak bulunur. Süt verimi ve döl verimi en yüksek olan koyun ırklarından birisidir. Bu özelliklerinin gelişmiş olması sebebi ile tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır.

Sakız Koyunu Genel Özellikleri

Genel olarak baktığımızda rengi kirli beyaz, krem tonlarında olmaktadır. Göz ağız, burun ucu, kulak ve ayaklarında ise siyah renkte lekeler yer almaktadır. Yine yapağı örtüsü içerisinde bazen tek, bazense kümeler halinde koyu renkli (siyah veya kahverengi) kıllar yer almaktadır. Baş ve boyun bölgesinde yapağı bulunmaz. Koyunlarında boynuz bulunmazken, koçlarda kuvvetli, spiral şekilli boynuz bulunmaktadır. İnce, yağsız, dip kısmı üçgen görüntülü, uzun kuyruğa sahiptir. Meme başları çoğunlukla iri ve sarkıktır, ikiden fazla meme başı bulunur, yüksek süt verimine uygun bir meme yapısı söz konusudur.

Sakız ırkı koyunların bacakları uzun ve zayıf bir yapıdadır; yürüme yeteneği de çok iyi değildir. Bu nedenden dolayı otlama kabiliyeti zayıftır ve meralarda uzun süren yolculuklar yapamaz. Adaptasyon yeteneği de çok iyi değildir. Daha çok aile işletmelerinde tercih edilmektedir. Sağım kolaylığı vardır.

Sakız Koyunu Verim Özellikleri

Yetişkin koyunlar 40-50 kilogram ortalamaya sahiptir, 30-60 kilogram arasında olabilmektedir. Yetişkin koçları ise 50-90 kilogram canlı ağırlık aralığındadır. Cidago yüksekliği 63-86 santimetredir. Bir gebelikteki ortalama yavru sayısı 2 tanedir. Yani her bir doğumda ortalama 2 kuzu vermektedir. Yeni doğan kuzuların ağırlığı ortalama 3-3,5 kilogramdır ve sütten kesim yaşı 2-3,5 aydır. Koyunların laktasyon süresi ortalama 193 gündür ve laktasyon süresi süt verim miktarı ortalama 163 litredir. Yapağı verim özelliklerine bakacak olursak; yapağı verimi 1,87 kilogram, yapağı inceliği 24-40 mikron ve yapağı randımanı %50-70 arasındadır. Ortalama karkas ağırlığı 17,5 kilogram ve karkas randımanı ise %48’dir.

Sakız Koyunu Fiyatları

Fiyatlar birçok kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Damızlık olabilecek 3-6 ay arasındaki sakız kuzu fiyatları 800-1300 TL, yetişkin sakız koyun fiyatları 1200-1800 TL, gebe veya kuzulu koyun fiyatları 1600-3000 TL, damızlık sakız koç fiyatları ise 2000-3500 TL civarındadır.

Fiyatlar aldığınız yere, koyunun genel özelliklerine ve verim özelliklerine, saflığına ve alacağınız miktara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu