Romanov Koyun Özellikleri ve Romanov Kuzu Fiyatları

Anavatanı Rusya olan ve hızlı çoğalması ile bilinen Romanov koyunları, hayvancılık yapmak isteyen girişimlerin dikkatini çeken ırklardan birisidir. Romanow koyun ve kuzu fiyatları bundan dolayı fazlasıyla merak edilir. Bu ırktan olan hayvanları almak için ödenmesi gereken rakamlar, pek çok unsurdan etkilenir. Dolayısıyla da fiyatlarda zaman içinde bazı değişimler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yazımızın devamında bu konudaki bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Romanov Koyunu Özellikleri

Romanov koyun ve kuzu fiyatlarına değinmeden önce bu ırka ait bir takım bilgilerin paylaşılması, çok daha doğru olacaktır. Bu ırkın anavatanı, yukarıda da ifade edildiği gibi Rusya’dır. Moskova’nın kuzeydoğusunda yer alan Volga Vadisi, bu ırkın merkezidir ve Romanov koyunları, buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Adını eski bir kraliyet ailesinden alan bu ırk, ilk olarak Fransa ve Almanya’ya gitmiştir.

Romanov kuzuları ilk doğduklarında siyah renge sahip olur. Büyüdükçe renkleri açılır ve yetişkinlikte gri bir renk alırlar. Uzun bacaklı ve küçük yapıları ile dikkat çekerler. Adaptasyon kabiliyeti ve süt verimi oldukça yüksektir. Etinin ise son derece lezzetli olduğu bilinir.

Verim Özellikleri

Erkek yetişkinler 80 kg, dişiler ise 50 kg ağırlığa sahip olur. Kuzular doğduklarında genellikle 2-2,5 kg civarındadır. Hızlı bir şekilde çoğalma özelliğine sahiptirler. Genellikle üçüz, dördüz ve beşiz olarak doğururlar. Nadiren altız doğurdukları da bilinir. 3-4 ayda bir kızgınlık dönemine girerler. Bazıları yılda iki defa doğursa da, genel olarak yılda bir defa doğurduklarını söylemek yanlış olmaz.

Romanov Yetiştiriciliği

Romanov ırkının sahip olduğu özellikler, üreticiler için ciddi avantajlar sağlar. Bundan dolayı Romanov yetiştiriciliğine olan ilgi son derece fazladır. Bu ırkın en önemli özelliğinin hızlı çoğalması olarak bilinir. Söz konusu durumun sağlanmasında, ırka ait anaçların iyi bir analık özelliğine sahip olması vardır. Bundan dolayı doğan yavruların hayatta kalma oranı son derece yüksektir. Doğan kuzular, sadece 4-5 aylık olduğunda olgunluğa ulaşabilir. Olgunluğa en kısa ulaşan türlerden birisi olarak dikkat çeker.

Bu ırk, uzun süre damızlık olarak kullanılabilir. Damızlık tutulma süresi 13 yıla kadar çıkabilir. Yürüme yetenekleri çok iyidir ve gerektiğinde 12 km’ye kadar yürüyebilirler. Bütün bunlar Romanov yetiştiriciliği kazancının yüksek olmasını sağlar.

Romanov Melezleştirme Çalışmaları

Romanov, saf bir ırktır. Bundan dolayı melezleme çalışmalarında kullanılır. Bu ırkın doğurganlığının yüksek olması ve diğer özellikleri, yerli ırklarla melezleştirilmesine neden olmuştur. Bu sayede çok daha güçlü ırkların elde edilmesi amaçlanır. Bu alandaki çalışmalar halen devam etmektedir.

Romanov Koyunun Eti Kokar Mı?

Bilindiği gibi ülkemizdeki et tüketiminin yaklaşık %85’i büyükbaş hayvanlara aittir. Küçükbaş etinin tüketimi ise koktuğu gerekçesi ile daha düşüktür. Romanov ırkının etinin kokmaması, bu alanda çok ciddi bir avantaj oluşturur. Bu ırk sayesinde küçükbaş etin tüketiminin artacağı tahmin edilmektedir.

Romanov Koyun Fiyatları

Yukarıdaki bilgilerden sonra bu ırka ait fiyatlar konusuna giriş yapılabilir. Romanov koyun fiyatları, ortalama olarak 2.000-2.500 TL arasında farklılık gösterir. Satın alınacak hayvanın yaşı, damızlık olup olmaması, fiziksel özellikleri ve benzer unsurlar, ödenmesi gereken rakamı etkiler. Ancak kuzu makinesi olarak bilinen bu ırkın koyunlarının fiyatları, diğer ırklara göre çok daha yüksektir.

Romanov Kuzu Fiyatları

Koyun fiyatları gibi Romanov kuzu fiyatları da diğer ırklara göre yüksektir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse kuzuların 1.200-1.400 TL arasında olduğu söylenebilir. Burada da yine kuzunun fiziksel özelliklerinin fiyatını etkilediği unutulmamalıdır.

Yukarıda verilen rakamlar ortalama olup, farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebilir.

Romanov Koyun Yetiştiriciliği Kazancı

Romanov ırkına ilişkin basında çok sayıda haber yer almıştır. Bu haberlerin birçoğunda Romanov ırkının ne kadar mükemmel olduğundan bahsedilmiştir. Ancak basının bu noktada biraz abartılı haber yaptığını iddia eden uzmanlar da vardır. Romanov koyunlarının hızlı bir şekilde çoğalması, ciddi bir avantaj olsa da, gerekli altyapı hazırlanmadığında bu durum ciddi bir sorun olabilir.

Öncelikle bu ırkın kuzularına bakabilme yeteneği çok iyidir. Ancak aynı anda 4-5 kuzuya bakması gerektiğinin unutulmaması gerekir. Bunun için koyunun çok iyi beslenmesi ve bakım şartlarının iyi olması gerekir. Eğer bu şartlar tam olarak sağlanmaz ise verimlilik düşer ve kuzuların hayatta kalması zorlaşır. Bütün bunlar ise ekstra gelir kaybı anlamı demektir.

Diğer koyun ırklarında olduğundan çok daha iyi bir planlama yapılmalıdır. Bu şekilde çok ciddi gelirler elde edilmesi işten bile olmayacaktır. Ancak geleneksel hayvancılıktan biraz daha fazlasına ihtiyaç olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Planlama yaparken hayvan sayısının hızlı bir şekilde artacağını dikkate almayı unutmamanız gerekir. Örneğin; 100 adet koyun almışsanız, bir yılın sonunda toplam 500 koyununuz olabilir. Eğer bunları satmaz iseniz, hepsini alacak büyüklükte bir ağılınız ve hepsine yetecek kadar yem stokunuzun olmasını gerektiğini unutmayın.

Romanov koyun yetiştiriciliği kazancı ise bu şartları sağladığınızda sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu