Yer Fıstığı Yağı Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağı yüksek sıcaklıklara dayanıklı besleyici değeri çok yüksek bir yağdır. Yer fıstığı tohumlarından üretilen bu yağ ülkemizde pek bilinmese de pek çok ülkede çok amaçlı kullanılan bir yağdır. Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkelerde bolca üretilir ve çeşitli amaçlarla tüketilir.

Yer fıstığı yağı; balık konserverlerinde, paketlenmiş yemek sektöründe, kızartmalarda kullanılmaktadır. Ayrıca; margarin ve mayonez üretiminde kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda dahi bozulmaması, yer fıstığı yağı ile yapılan yemeklerin uzun süre dayanabilmesi tercih nedenleri olan bir yağdır. Aynı zamanda kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Yer fıstığı yağı yüksek oranda E vitamini içerir. Bu nedenlerle saç ve cilt sağlığı için doğal bir kozmetik üründür.

Yer Fıstığı Yağı Çeşitleri

Aslında, farklı fıstık yağı çeşitleri vardır. Bunlardan biri, rafine edilmiş, ağartılmış ve deodorize edilmiş rafine yer fıstığı yağıdır. İşlem yağdaki alerjenleri uzaklaştırır ve bu da yer fıstığı alerjisi olan kişiler için güvenli olmasını sağlar. Ayrıca, yer fıstığının ezilerek elde edildiği soğuk pres yer fıstığı yağı bulunur. Soğuk pres fıstık yağı lezzet bakımından yer fıstığına daha yakındır. Üçüncü çeşit, genellikle kavrulmuş olan ve bu nedenle yoğun bir tada sahip olan gurme fıstık yağıdır. En iyi fıstık yağı kavrulmuş yer fıstıklarından elde edilen yağ olarak kabul edilir.

Yer Fıstığı Yağının Faydaları

  • Yüksek oranda E vitamini içerdiği için kalp sağlığını korur. Yer fıstığı doymamış yağ bakımından zengin içeriğe sahip olduğundan kalp-damar sağlığını destekleme özelliği vardır.
  • Yerfıstığı yağındaki polifenol adı verilen antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve bu da kanserin önlenmesine katkıda bulunabilir. Aslında yerfıstığı yağı, bağışıklık seviyesini yükselten doğal bir toniktir.
  • Yerfıstığı yağı içinde bulunan E vitamini beyin sağlığını desteklemektedir. Yerfıstığı yağı içindeki E vitamini, çalışmalara göre yaşa bağlı zihinsel fonksiyonlardaki azalmayı önleyebilir. Antioksidan özellikleri sayesinde, yağ, özellikle yaşlı bireylerde bilişsel sağlığı arttırır.
  • Yapılan araştırmalarda tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağlar açısından birer karışım örneği olan fıstık yağı vücuttaki insülin mekanizmasına olumlu etki eder. Bu sebeple şeker hastaları için faydalı olabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunur.
  • Saç büyümesini arttırıcı özellik gösterir.
  • Katarakta karşı etkilidir.
  • Mide ekşimelerine, mide yanmasına ve gastrite karşı faydalı besinler arasındadır.

Yer Fıstığı Yağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

100 gram yer fıstığı yağının kalorisi 884 kaloridir. Bu nedenle ölçülü tüketilmelidir. Aşırı kullanımı kalp sağlığına zarar verebilir. Ayrıca alerji durumlarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Yerfıstığı ve yerfıstığı yağı yüksek oranda Omega-6 içerir ancak Omega-3 içermez. Günümüz beslenme alışkanlıkları özellikle bitkisel yağların yüksek kullanımı ile aşırı Omega-6 alımı olmaktadır. Bu nedenle Batı tipi beslenme tarzının hakim olması nedeniyle Omega-3 alımı yetersiz olmaktadır. Aşırı Omega-6 alımı ise kalp hastalıklarına, damar tıkanıklıklarına neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu