Gervais (Jerve) Peyniri Özellikleri

Fransızlara özgü olan jerve peyniri, diğer peynirlerden çok daha dayanıksız bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de peynir üreticileri jerve peynirinin yapıldıktan 3 en geç 4 gün içerisinde tüketilmesini önermektedir. Yumuşak ve krem kıvamında olan jerve peyniri üretildiği yörede son derece sevilmekte olup fazla miktarda tüketilmektedir. Gervais peyniri, tam yağlı peynir grubu arasında yer almaktadır.

Gervais (Jerve) Peyniri Nasıl Yapılır?

Gervais peyniri yapımında çok fazla miktarlarda süt kullanılmaktadır. Jerve peyniri için gerekli olan süt çeşidi ise inek sütüdür.

50 litrelik derin bir kabın içerisine 30 litre inek sütü koyulur ve üzerine de jerve peynirinin en önemli malzemesi olan çok yağlı bir krema eklenir. Bu krema içerisinde ise genellikle süt, kaymak ve tereyağı bulunmaktadır. Kremalı süt karışımının içerisine 1 çay kaşığı sıvı maya ve 10 çay kaşığı su koyularak karıştırılır ve eklenir. Derin kap yaklaşık 20 santigrat derecede ısıtılır ve ardından bir gün boyunca pelteleşmeye bırakılır. Bir gün sonrasında iyice pelteleşmiş olan süt 3 parmak boyutunda kare şeklinde kesilir. Kesilen gervais peyniri pamuktan yapılmış olan bez torbalar içerisine alınır. Torbalar halinde bulunan peynirler de yine bir gün suyunun süzülmesi amacı ile bekletilir. Bu süreyi kısaltmak için ise torbaları üst üste koyabilir ya da torbaların üzerine tahta ve ağır bir taş koyulabilir.

Suyu süzülen jerve peyniri geniş bir tezgâh üzerine alınır ve sert bir şekilde yoğrulur. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken husus jerve peynirlerinin suyunun ne kadar kaldığıdır. Çok fazla suyunu kaybeden gervais peyniri çok sert olacağından gerekli durumlarda kaymak ya da tereyağı eklenerek daha yumuşak bir kıvama getirilir. Özel olarak üretilmiş olan gervais peynir kalıplarının içerisine peynirler tahta bir araç yardımı ile sıkıştırılarak koyulur. Böylelikle jerve peynirleri paketlemeye ve ardından da sofralara koyulmaya hazır hale getirilir. 3 ya da 4 gün içerisinde tüketilmesi gereken jerve peynirinin tüketilmemesi durumunda ise peynirler yeniden üretilmek amacı ile toplanır. Böylelikle tüketilemeyen gervais peynirleri yeniden aynı aşamalardan geçerek ve taze bir biçimde sofralara döndürülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu