Şarap Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre İçerisinde Tüketilmelidir?

Şarap açıldıktan sonra ne kadar sürede bozulur? Şarap kaç gün saklanabilir? Şarap açıldıktan kaç gün sonra bozulur? Şarap kaç gün sonra tüketilmelidir? Şarap kaçıncı günden sonra bozulur? Şarap açıldıktan sonra mantarı kapatılır mı? gibi sıklıkla sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Şarap hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de şarabın açıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerektiğidir. Açıkçası bu sorunun cevabı şarabın türüne göre değişiyor. Sert ve yıllanmış şaraplar açıldıktan sonra bir ay içerisinde tüketilebilirken, Migros’tan alabileceğimiz ucuz şaraplar en fazla 3-5 gün dayanabilmektedir. Bu yazımızda sizler için şarabınızın türüne göre ne kadar zaman içerisinde tüketmeniz gerektiğini derledik.

Tabi ki risk almak istemezseniz, en garantisi şarabı açtığınız gibi bitirmeniz olacaktır.

Köpüklü Şaraplar (Şampanya Türevleri)

Şampanya türevleri açıldıktan hemen sonra karbonatlığını kaybeder ve hızlıca bozulmaya başlar. Dolayısıyla “sparkling wine stopper” (Türkiye’de çok kullanılmayan bir alet, şampanyaların açıldıktan sonra saklanması için kullanılır.) kullanacaksanız, 1-3 arası buzdolabında saklayabilirsiniz. Öte yandan elinizde yoksa, köpüğünü açıldıktan kısa süre sonra kaybedecektir.

Hafif Beyaz Şaraplar ve Rose Şaraplar

Hafif beyaz şaraplar, yani az alkol içeren şaraplar ve rose şaraplar açıldıktan sonra mantarını kapatmak koşuluyla buzdolabında 5-7 gün kadar saklanabilmektedir. Her ne kadar 5-7 gün saklanabilir desek de, beyaz şarapların yapısından dolayı ilk günün sonunda oksitlenme başlayacaktır. Bu da birinci günün sonunda meyve aromasının azaldığını ve hafif sirke tadına benzer bir tada büründüğünü göreceksiniz.

Normal Beyaz Şaraplar

Chardonnay veya Viognier gibi alışa gelindik beyaz şaraplar, mantarını sıkıca kapattığınız takdirde 3-5 gün kadar buzdolabında saklanılabilmektedir. Hafif beyaz şaraplara göre 2-3 gün daha çabuk bozulmaktadırlar. Bunun sebebi, Chardonnay gibi beyaz şaraplar, yıllandırma işlemi öncesi hafif şaraplara göre daha fazla oksijene maruz kalır. Bu da daha çabuk bozulmalarını sağlar.

Kırmızı Şaraplar

Standart kırmızı şaraplar, beyaz şaraplara benzer şekilde buzdolabında 3-5 gün kadar saklanabilmektedir. Kırmızı şarabın tanin ve asidite oranı arttıkça saklama süresi de görece artacaktır. Açıldıktan sonra diğer şaraplar gibi mantarını sıkıca kapatmanız gerekecektir.

“Fortified” Güçlendirilmiş Şaraplar

Port, Sherry ve Marsaka gibi güçlendirilmiş şaraplar 28 güne kadar buzdolabında mantarlarıyla birlikte saklanabilirler. Güçlendirilmiş şarap, İngilizcesi “fortified wine”, önceki cümlede belirtilen şaraplar gibi, içine genellikle viski ve konyak gibi sert alkol türleriyle karıştırılmış şarap türlerini ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu