Akçaağaç Şurubu (Maple Şurubu) ve Faydaları

Sapindaceae familyasına ait bir cins olan Acer cinsine bağlı ağaç türlerinden birisi akçaağaçtır. Farklı cinslerde akçaağaç olsa da, akçaağaç denildiğinde akla ilk gelen şeker akçaağacı olarak ta bilinen Acer saccharum türüdür. Bu ağaç türlerinden bazıları aynı zamanda Acer saccharum (şeker akçaağacı) şekerli ve tatlı bir özsuya sahiptir. Bu özsudan çeşitli özelliklerde solüsyonlar ve şuruplar yapılabilmektedir. Bunun yanında park ve bahçelerde süs ağacı olarak ta yaygın olarak kullanılmaktadır. Görsel anlamda yaprakları her mevsim farklı renklerde görülür ve çiçekleri de eşsizdir. Bu ağaç türü genellikle kuzey yarımküre yetişir. Kuzey yarımkürenin birçok bölgesinde bu türden ağaçlara rastlemek mümkündür.

Akçaağaç Şurubu Nedir? Akçaağaç Şurubunun Faydaları Neledir?

Özellikle bazı tatlıların vazgeçilmezlerinden olan akçaağaç şurubu; bu ağaçların bazı türlerinin reçinelerinden elde edilen şekerli ve tatlı bir sıvıdır. Kanada ve Amerika gibi ülkelerde tatlandırıcı olarak, şeker yerine çeşitli kullanımları vardır. Maple şurubu veya çınar pekmezi olarak da bilinir Ancak yapılan bazı araştırmalarda bu şurubun salt bir tatlandırıcı olmadığı antioksidan kapasitesi ile diğer bileşimler tarafından zengin içeriği olan bir besin olduğu keşfedilmiştir. Kanada’da bulunan Montreal Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre akcaağaç şurubunun faydaları merkezi sinir sistemi sorunlarını ve ALS gibi ciddi hastalıkların gelişimini durdurabilecek etkileri ortaya çıkmıştır. Ayrıca felç önleyici özelliğinin bulunması da bazı araştırmalara konu olmuştur. Alzheimer hastalığına karşı iyi gelebileceği yönünde görüşler vardır. Kanser hastaları için umut verici bazı görüşler de mevcuttur.

Antioksidan kapasitesinin güçlü olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallere karşı vücudu korur ve cilt yaşlanmasına karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Bunların dışında akçaağaç şurubu; hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine de iyi gelir. Kan temizleyici özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor içermektedir.

Akçaağaç şurubu, ülkemizde çınar pekmezi olarak da bilinir. Şubat, mart ve nisan aylarında akçaağaç ya da isfendan çınarı gövdesinden alınır. Sadece 3 ay üretilen maple şurubu, güçlü bir antioksidandır. Doğal tatlandırıcı olan bu şurup, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko, kalsiyum içerir. Ayrıca B vitamini açısından da zengindir.

Mitokondri, hücrede enerji üretiminden sorumlu birimlerden biridir, ancak zamanla mitokondri içerisinde serbest radikaller üretilir. Bu işlev, vücuttaki diğer mikroorganizmalara zarar verecek veya zarar verebilecek enzimlere ihtiyaç duyar. Akçaağaç şurubu içerisinde bulunan manganez maddesinin, oksidatif bir enzim olan süperoksit dismutazı sağlamaktaki işlevi. Bu enzim, normal metabolik işlevlerini yerine getirirken mitokondriyum tarafından üretilen tehlikeli serbest radikallerin yol edilmesini sağlayabilir.

Kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür ve damar sertliği ve damar tıkanması gibi sorunlara karşı etki gösterebilir. İçerdiği çinko nedeniyle hem kalp sağlığını hem de prostat sağlığını korur. Cilde ve saçlara iyi gelmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda özellikle koyu renkli akçaağaç şurubu‘nun kalın bağırsak kanserine karşı etkili olduğu, kemoterapi kadar etki gösterebileceği ve bu yönü ile kemoterapiden daha az yan etkili olan fitomedicine olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Ancak bu tedavilerinde yine uzmanlarca onaylanmış olması önemlidir.

Akçaağaç şurubu dünyadaki her yaştan erkek ve kadın tarafından tüketilen doğal bir tatlandırıcıdır. Akçaağaç şurubu, sadece bol miktarda sukroz ve glikoz içermekle kalmaz aynı zamanda oligosakaritler, organik asitler, amino asitler, vitaminler ve manganez ve çinko içeren mineraller gibi çeşitli diğer bileşenleri de içerir.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Kullanılır?

Maple Şurubu, Kanada’nın simgesi haline gelmiştir. Öyle ki akçaağaç yaprakları Kanada bayrağında yer alır. Akçaağaç şurubu, ağaçlara açılan oyuklara musluk benzeri bir aparat konarak elde edilir ve elde edilen sıvının %95’i sudur. Kaynatma işleminden sonra rengi ve kıvamı koyulaşır. Maple Şurubu, meyve salatalarına, dondurmalara, sosis ve yemeklere eklenir. Tost ve krep yapımında da kullanılır. Hamur işi tatlılara da eklenebilir. Çay ve kahve için alternatif tatlandırıcılardan birisidir. Özetle şekerin kullanılabileceği hemen her yerde bu besin tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Akçaağaç şurubu içerisinde glikoz yada fruktoz bulunmamaktadır. Bu şurubun içerisinde sükroz adı verilen (1 glikoz ve 1 fruktoz molekülünden oluşan şeker, sakkaroz yada çay şekeri) disakkarit şeker bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu