Plymouth Rock Tavuğu (Pleymut) ve Özellikleri

Pleymut ırkı tavuklar evcilleştirilmiş ilk tavuklardan birisidir. Gerek çiftliklerde gerek hobi olarak beslenebilen bu tavuklar çok sayıda insan tarafından beslenmektedir. Dünyanın dört bir yanına yayılan bu tavuk ırkı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Pleymut Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Pleymut çok eski bir tavuk ırkı olduğu için anavatanları tam olarak bilinmemektedir. Ancak geçmiş senelerde pek çok ülkede bilinen bir ırktı. Şu an ise ekonomik kaygılar nedeniyle başka ırklara önem verilmesinden dolayı daha küçük çiftlikler ve arka bahçe tavukçuları tarafından besleniyor.

Pleymut Tavuğunun Görünüşü

Pleymut tavukları klasik tavuk görünümündedir. Bu tavuklar iri bir gövdeye ve üçgen görünümde bir boyuna sahiptir. İri gövdelerinde göğüsleri oldukça kaslı sırtı ise bol miktarda tüylüdür. Bu da onun büyük cüsseli görünmesine neden olmaktadır.

Pleymut ırkı tavuklar siyah ve beyaz beneklerden oluşan renge sahiptir. Onun bu kırçıllı görünümü kendine özgüdür.  Tavuğun ağırlığı ise 5 kiloya kadar çıkabilirsen boyları 60 santimetre civarındadır.

Pleymut Tavuğunun Davranışları

Bu ırk genellikle günün büyük bir bölümünü dolaşarak geçirir. Normal şartlarda çok sakin ve uysal olan Pleymut ırkı tavuklar tehdit hissettiklerinde diğer canlılara saldırgan davranışlar gösterebilmektedir. Bu nedenle vücutlarında yara izleri ve hatta gagalanma sebebiyle körlük meydana gelebilmektedir. Bu nedenle küçük çocukların yetişkin Pleymut’ların yanına bırakılması önerilmez. Ek olarak bu ırk oldukça sessizdir bu nedenle şehir merkezinde kolaylıkla bakılabilir.

Pleymut Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Pleymut tavukları yumurta verimi bakımından oldukça iyidir. Dişiler 5-6 aylıkken yumurta üretmeye başlarlar. Dişi Pleymut’lar olgunluğa ulaştıklarında haftada en az 4-5 adet büyük ve kahverengi yumurta üretirler. Fakat yaşlanan dişiler zamanla yumurta açısından verimsizleşmeye başlarlar.

Pleymut Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Pleymut ırkı eski bir ırk olmasından dolayı hemen hemen her ortama ayak uydurabilir hale gelmiştir. Bu nedenle ekstra olarak bakım verilmesine gerek yoktur. Her tavukta yapılan bakım bu ırk için yeterlidir. Ancak horozların büyük tarakları vardır, bu nedenle kış aylarında dikkatli olunmalıdır. Don ve çok soğuk havaların olduğu bölgelerde, tarağına uygulanan bir kat vazelin olası problemleri önleyebilir.

Pleymut Tavuğunun Beslenmesi

Bu ırk gezmeyi seven bir ırk olduğu için geniş alanlarda beslendiklerinde gerekli besinleri toplayabilmektedir. Fakat kümes gibi küçük alanlarda beslendiklerinde yeterince beslenemeyecekleri için dışarıdan ek besin takviyesine ihtiyaç duyulabilir.

Pleymut Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Bu ırktaki canlılar çok sağlıklı ve dayanıklıdırlar. Yalnızca ortam koşullarının yetersiz olduğu zamanlarda parazit, kene vs. problemleri yaşanabilmektedir. Bu durumda gerekli ilaçlamanın ve önlemlerin hazırlanması bu sorunları çözmek için yeterlidir.

Kaynak: https://www.vetbilgi.com/pleymut-tavugu-genel-ozellikleri-ve-yumurta-verimi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu