Mascarpone Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Mascarpone Peyniri Nedir?

Bir İtalyan peyniri olan mascarpone peyniri, kremamsı bir kıvama sahip olduğundan dolayı birçok sektörde kullanılmaktadır. Özellikle de pastacılık sektörünün en çok kullanılan peynir çeşidi olan mascarpone peyniri oldukça az miktardaki malzemeler ile kısa sürede hazırlanabilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı da Mascarpone peyniri pek çok kişi tarafından yapılmakta olup oldukça büyük bir keyif ile de tüketilmeye devam etmektedir.

Mascarpone Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı süt kreması
  • 3 tatlı kaşığı limon suyu ya da 2 tatlı kaşığı sirke
  • Derin bir tencere
  • Kullanılan tencereden çok küçük ya da çok büyük olmayan bir cam kâse
  • 5 su bardağı su
  • Tülbent

Mascarpone Peyniri Yapımı

Kadife kıvamında olan ve krem peynir görünümünde olan mascarpone peynirinin yapılışı son derece pratik ve kolaydır. Mascarpone peynirini yaparken benmari usulü kullanılır. Tencereye 1,5 su bardağı su koyulur ve orta ateşte ısıtılır. Tencerenin üzerine suya değmeyecek şekilde cam kâse koyulur. Cam kâse içerisine 2 su bardağı süt kreması eklenir ve yavaş bir şekilde karıştırılır. Krema üzerinde baloncuklar oluşmaya başlayana kadar karıştırılması gerekir. Baloncuklar oluştuğunda ise limon ya da tercihe göre sirke eklenir. Eklenen bu malzemeler ile birlikte sarı bir renk alan mascarpone peyniri karıştırılmaya devam edilir. Yoğunlaşan krema ocaktan alınır ve ara sıra karıştırılarak soğuması sağlanır. Kullanılan tencerenin üzerine bir süzgeç ile birlikte tülbent koyulur ve kremanın süzülmesi sağlanır. İçi krema dolu olan tülbent sıkıca bir şekilde bağlanır. Tülbentin dökülmemesi için bir kâse ya da tencere içerisinde buzdolabına koyulur ve yaklaşık yarım gün boyunca dolapta bekletilir. Dolap içerisinde tereyağı kıvamını alan mascarpone peyniri dolaptan çıkarıldıktan sonra bir kap içerisine alınır. Böylelikle mascarpone peyniri hem kahvaltılarda hem de tatlılar da kullanılabilmek üzere hazır hale gelir. Tüm dünyada büyük bir üne sahip olan mascarpone peyniri son derece hafiftir ve hemen her öğünde kullanılabilir bir özelliğe de sahiptir. Bu nedenle de sık sık yapılabilir.

Mascarpone Peyniri Nerede Satılır?

Birçok amaç için kullanılan mascarpone peynirini marketlerde ve online alışveriş sitelerinde bulmanız mümkündür. Özellikle büyük marketlerde bu peyniri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca online olarak birçok markanın üretmiş olduğu bu peyniri sipariş edebilirsiniz.

Mascarpone Peyniri Fiyatları

Çeşitli paketlerde ve ağırlıklarda mascarpone peyniri bulmak mümkündür. Bu nedenle özellikle markaya göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

  • 350 gram mascarpone peyniri 30 ila 100 TL arasında değişmektedir.
  • 400 gram mascarpone peyniri 35 ila 120 TL arasında değişmektedir.
  • 500 gram mascarpone peyniri 40 ila 150 TL arasında değişmektedir.
  • 1 kg mascarpone peyniri 90 ila 200 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu