Kauçuk Bitkisi Bakımı ve Yetiştiriciliği

Kauçuk bitkisi (rubber plant), gösterişli ve büyük yaprakları ile salonunuzun nerede ise en alımlı bitkisi olabilir. Bakımı çok basittir. Sıcak ortamları sever. Su çok istemez ve susuzluğa çok dayanıklıdır. Kauçuk bitkisinin bir çok çeşidi vardır. Evlerde daha çok gördüğümüz Ficus elastica çeşididir. Alaca yapraklı çeşidi, kırmızı ile mor tonlarını içinde bulunduran türü ve neredeyse siyah yapraklı çeşitleri mevcuttur.

Kauçuk bitkisi gölgelik alanlardan hoşlanmaz. Gölgeli ortamlarda yaprakları cılız ve ince olacaktır. Buna rağmen sürekli direk güneş ışığında bulunması da iyi değildir. Kauçuk bitkisi için en uygun yer bol aydınlıklı, çoğunlukla kısmen güneş alan yerlerdir. Kauçuk bitkisi, gelişimi çok yavaş olan bitkidir. Fakat buna rağmen birkaç yıl içinde şaşırtıcı derece gösterişli ve büyük bir hale gelebilir. Saksı olarak kauçuk bitkisi ayrım yapmaz, küçük bir saksı içinde dahi gelişmesine devam ettirmektedir. Fakat bitkinize uygun saksı kullanmak, gelişimin daha güzel olması için gereklidir. Kauçuk bitkisinin en büyük düşmanı tozdur. Büyük ve gösterişli yaprakları çok çabuk tozu toplar. Ara sıra yapraklarındaki tozu temizlemeniz gerekir.

Kauçuk Bitkisi Zehirli Midir?

Kauçuk bitkisi havayı temizleyen bitkilerden biridir ve bulunduğu ortamda nemi artırıcı özelliği vardır. Fakat tek olumsuz tarafı gövde veya yapraklarında oluşacak çiziklerden sonra akan sıvının alerjik etkisinin olmasıdır. Bu sıvının daha çok göz ve ciltte tahriş edici özelliği bulunmaktadır. Özellikle çocuk ve evinizde beslediğiniz hayvanlardan uzak tutmanı yararlı olacaktır.

Kauçuk Bitkisi Nasıl Sulanır?

Kauçuk bitkisi suyu çok sevmesine rağmen sürekli sulamak zarar verir. Sulama ölçüsü çoğunlukla toprağı kuruyana kadar beklemektir. En güzel yöntem ise saksı kabına su doldurmaktır. Toprak kuruduğu zaman su kabına su doldurun yaklaşık 1 saat geçmeden su kabını kontrol edin. Eğer toprak suyu çekmiş ise tekrar su kabına biraz daha su doldurun. Tekrar yarım saat sonra kontrol edin. Su hala duruyorsa suyu boşaltın. İlk sulamadan sonra su kabında su duruyorsa da su kabını boşaltın. Eğer bitkinizi bol ve direk güneş alan bir konuma yerleştirdiyseniz, sulamasına biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Bu alanlarda aniden sulama bitkinin yapraklarında bozulmalara yol açar ve yaprakları kopar.

Kauçuk Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Kauçuk bitkisini evde çoğaltması çok zordur. Bu yüzden genç bitkilerden satın alarak büyütmeye devam edebilirsiniz. Ama illaki denemek istiyorsanız, bitkinin büyüyen bölgesinden 10-15 cm’lik parça kesin, yapraklarını temizleyin. Yaklaşık yarım saat sıvısının akması için bekleyin. Daha sonra yıkayın. Sızma devam ediyorsa bitene kadar bekleyin ve sonra direk toprağa ekin. Saksıyı dolaylı güneş alan ama sıcak bir ortama yerleştirin. Toprağının sürekli nemli olmasına dikkat edin.

Kauçuk Bitkisi Çiçek Açar mı?

Kauçuk bitkisinin diğer bitkiler gibi çiçekleri olmaz. Çok olgun bitkilerde daha çok yenidünya meyvesinin görünümünde bir meyve olabilir. Fakat bu meyvesi (çiçeği) büyük ve gösterişli yapraklarının içinde son derece sönük kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu