Evde Buğday Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma, üzüm, sirke, hurma, alıç, narenciye ve narenciye kabukları gibi hemen hemen tüm meyve ve kabuklarından sirke yapmak mümkündür ve yapılmaktadır. Peki tahıllardan sirke yapılabilir mi, bu mümkün mü? Aslında fermente olan her şeyden sirke yapmak mümkündür. Biz sitemizde pek çok farklı çeşitte sirke tarifi verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bu tarifleri vermemizin nedeni sirkenin faydasından çok evde atılacak pek çok kuru ve yaş meyve, sebze ve diğer besinlerin ziyan olmasının önüne geçmektir. Bu konumuzda ise sizlere farklı bir sirke türü olan, belki de daha önce duymadığınız bir sirke olan buğday sirkesinden ve yapılışından bahsedeceğiz. Gelelim buğday sirkesi için gerekli malzemelere ve yapışına.

Buğday Sirkesi Tarifi için Malzemeler

  • Yarım kilo kabuklu ve doğal haliyle buğday
  • 2 litre kadar su
  • Yarım yemek kaşığı turşuluk tuz
  • Yarım çay bardağı sirke
  • Varsa bir kaç tane nohut (Mayalanmayı hızlandırmak içindir, kullanmayabilirsiniz.)

Evde Buğday Sirkesi Yapımı

Öncelik olarak buğdaylar robottan geçirilir veya havanda özü çıkana kadar ezilir. Daha sonra yeterli büyüklükte bir kavanoz içerisine alınır. Yukarıdaki miktar için yaklaşık olarak 3 ila 5 litrelik bir kavanoz yeterlidir. Kavanoz içine alınan ezilmiş buğdayın üzerine 2 litre su ve sirke eklenir. En son ise tuz ve eklenecekse bir kaç adet nohut eklenir. Kavanoz iyice karıştırılır ve ağzına bir tülbent bağlanır. Her gün kavanoz iyice karıştırılır. En az 15 gün süre ile serin ve karanlık bir yerde bekletilmelidir. 15-20 gün bekletildikten sonra kavanoz süzülür ve sirke artık hazır hale gelir. Kavanozun kapağı kapatılarak saklanabilir. Genel anlamda diğer sirke türlerinde olduğu gibi bu sirke türünde de 15-20 günlük bekleme süresinden sonra sirke süzülüp ağzı kapatılıp 2 ay kadar dinlendirilmesi uygun olabilir. Bu konuda tercih sizindir.

Buğday Sirkesi Faydaları

Evde hazırlamış olduğunuz organik buğday sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan birkaçını sıralamak gerekirse aşağıdaki faydaları öncelikli olarak sayabiliriz.

  • Zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Başta B, C, E ve A vitaminleri olmak üzere çeşitli vitaminleri içermektedir.
  • Kan pH’ının ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemi için güçlendirici etkileri vardır.
  • Sindirimi kolaylaştırır, sindirim sistemine faydalıdır.

Tabi ki bunlar dışında buğday sirkesinin birçok ekstra faydası bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu