Manchego Peyniri Nedir? Nasıl Yenir?

Ülkemizde çok bilinmeyen bir peynir çeşidi olan manchego peyniri; yağ oranı yüksek koyun sütünden elde edilmektedir. Bu peynir çeşidi İspanya’nın La Mancha bölgesine has bir peynirdir ve oldukça lezzetli bir peynir çeşididir. Aynı zamanda manchego peyniri İspanyol parmesan peyniri olarak da bilinmektedir. Bu peynir; taze olarak tüketilebileceği gibi, olgunlaştıktan sonra da tüketilebilir.

Manchego peyniri; olgunlaşma aşamasına göre değişik lezzetlere sahiptir. Bu nedenle farklı sürelerde bekleyen peynir için farklı isimler de verilmiştir. Bunlara da kısaca bakalım.

  1. Fresco Manchego: Manchago peynirinin taze haline haline verilen isimdir. Yaklaşık olarak iki haftalık bir olgunlaştırma sürecinden sonra elde edilmektedir. Beyaz renge sahip, taze, hafif, tereyağlı ve sütlü bir lezzete sahiptir. Bulunması ise özellikle ülkemizde zor bir peynirdir.
  2. Curado Manchego: Semi curado ve curado olmak üzere iki çeşittir. Olgunlaşma süresine göre ayrım yapılmaktadır. Semi curado; 3 aylık bir olgunlaşma sonucu ortaya çıkar. Otsu, samansı ve hafif keskin bir lezzete sahiptir. Curado ise yaklaşık olarak 6 aylık bir olgunlaşma süreci sonucunda ortaya çıkar. Ceviz tadına benzer bir lezzeti vardır.
  3. Veijo Manchego: Olgunlaşma süresi daha uzundur. Bu süre bir yıldan iki yıla kadar sürebilmektedir. İç kısmı karamelize bir renge sahiptir ve keskin, biberimsi bir lezzete sahiptir. Bazı kişiler tarafından oldukça sevilmektedir.

Manchego Peyniri Nasıl Yenir?

Manchego peyniri ile gidebilecek en güzel şey ayva tatlısıdır. Orjinalinde; ayva jolesi veya ayva peltesi tatlısı ile tüketmek İspanya’da bir gelenek haline gelmiştir. Bu iki lezzetin birleşimi oldukça harika bir deneyimdir.  Ancak; ayva peltesi bulamayanlar için bu lezzeti  ayva reçeli veya ayva tatlısı ile deneyimleyebilir. Tabi ki peyniri nasıl tüketeceğiniz sizin tercihinize kalmıştır.

Şarapla çok uyumludur. Özellikle fresco olan türü sherry şaraplarla iyi gitmektedir. Et yemeklerine de uygundur. Eritilerek tüketilebilir. Eşsiz tostlar ve sandviçler yapmak mümkündür. Makarnalarda ve soslarda kullanılabilir. Sebze gratenlerle birlikte yenebilir. Pizza yapımında da kullanılır. Yani genel olarak bildiğimiz peynir türleri ile benzer bir kullanıma sahiptir.

Manchego Peynirinin Fiyatı Ne Kadar?

Amazon gibi online alışveriş sitelerinde yaklaşık yarım kilogramı 15-20 Euro’dan satıştadır. Ülkemizde ise güvenilir sitelerden 200 gramı 60 TL ile 80 TL arasında bulabilirsiniz. Kilogram fiyatı ise 300 TL ile 750 TL arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu