Karakovan Balı Nedir? Karakovan Balının Özellikleri Nelerdir?

Karakovan balı aslında bir bal çeşidi değildir, eski bir bal üretim tekniğine verilen isimdir. Bu teknikte doğal olan ağaç kütükleri içerisinde bal üretimi yapılır. Aynı zamanda arılara bal mumu verilmez. Arıların kendi salgıladıkları bal mumunun içini doldurarak ürettikleri bal çeşididir.

Karakovan Balının Özellikleri Nelerdir? Kara Kovan Balının Fenni Baldan Farkları Nelerdir?

Gerçek kara kovan balı; arılara şeker verilmeden üretilir. Yani arılardan daha çok bal elde etmek için şeker verilmemesi gereken zamanlarda şeker verildiyse bu balın karakovanda veya normal kovanda üretilmesinin bir farkı bulunmaz. Bu nedenle hakiki karakovan balının fiyatı normal kovanlarda üretilen ballara göre daha pahalıdır.

Karakovan balı genel olarak petekli bir şekilde satılır. Süzme karakovan balı almanın bir mantığı özel nedenler dışında bulunmamaktadır. Eğer süzme bal tercih edilecekse normal kovan balı almak daha mantıklıdır. Çünkü karakovan balı, doğal petekli bal demektir ve esas tercih nedeni bu doğal peteklerdir. Bu petekler bal ile birlikte tüketilir ve ağızda erime özelliği vardır.

Ülkemizde kara kovanlarda arı kolonisi bir kaç şekilde üretilir. En eski yöntem, doğal ağaç kütüklerinin içerisine oğul arılar bırakılarak veya fenni kovanlardan karakovanlara aktarım yapılarak elde edilen yöntemdir. İkincisi ise kasnak tipi çerçeveler içerisinde arı kolonileri kurmaya dayanır.

Karakovan balının en önemli özelliği kovanların içerisindeki balların 6 ay boyunca ışık görmeden oluşmasıdır. Doğal kütük kovanları hazırlanırken kütüklerin her iki boş ucu toprak veya kütük ile kapatılır ve sadece arıların giriş çıkış yapacağı, kovanın hava alacağı kadar uygun büyüklükte delik veya delikler bırakılır.

Petek farklılığı dışında; karakovan bal ile fenni kovan bal arasında bir fark söz konusu da değildir. Her iki yöntemle de hakiki bal üretmek mümkündür.

Arıların karakovanlarda bal üretiminde, eforlarının ve elde ettikleri besinlerin büyük kısmı bal mumu yapımına harcandığı için karakovan balında kovan başı elde edilen bal miktarı aynı büyüklükteki bir fenni kovana göre yarı oranından daha düşüktür. Örneğin fenni kovanda 50 kg bal üretiliyorsa karakovan da 10-15 kg arası bal üretilir. Bu nedenle karakovan balının fiyatı daha yüksektir. Karakovan petek balının kilogram fiyatı 250 TL ile 800 TL ve üzeri fiyatlara kadar satılmaktadır.

Karakovan Balı ile Organik Bal Arasındaki Farklar

Organik bal; 01/12/2004 tarih ve 5262 sayılı kanunda belirtildiği gibi organik tarım ürünleri kanunun hükümlerine göre üretilen baldır. Organik bal üretimi için; arı kovanlarının bulunduğu çevrenin belli mesafelerinde bir ziraat alanının bulunamaması, şeker ile beslenmemesi, kimyasal bir tesisin olmaması, şehir merkezlerine, karayollarına, çöplüklere belirli mesafede uzaklıkta olması, peteklerin organik petekler olması, kullanılacak ilaçların yine biyolojik özelliklerle olması gibi çok sıkı tedbirler konmuştur. Karakovan balı ise yukarıda belirttiğimiz gibi bir bal üretim şekline verilen isimdir. Kanunen keskin sınırlarla nitelikleri belirlenmemiştir. Organik bal bir sertifikasyon işlemidir. Üretici ürününün organik bal olduğunu resmi otoritelerden belgelemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu