Sussex Tavuğu Yetiştiriciliği ve Kazancı

Tavuk yetiştiriciliği yapacak olanlar için en önemli seçeneklerden birisi de Sussex ırkıdır. Kökeni İngiltere olan bu ırkın anavatanının Roma olduğu bilinmektedir. Gösterişli bir ırk olan Sussex, son dönemlerde çok fazla tercih edilen bir ırk olarak dikkat çeker. Yazımızın devamında Sussex tavuğu yetiştiriciliği ve kazancı hakkında merak ettiğiniz bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Romalıların İngiltere’yi istila ettiği dönemde üretildiği tahmin edilmektedir. Bu türün popüler olmasının temelinde lezzeti eti olduğu ifade edilir. Fakat söz konusu ırk kombinedir ve yumurta konusunda da oldukça iyidir.

Sussex Tavuğu Özellikleri

Sussex, uysal bir tavuk ırkıdır ve birçok ortama zorlanmadan uyum sağlayabilir. Salma tavukçuluk ve dar alanlarda yapılan tavukçuluk için de bundan dolayı uygun bir tür olduğu söylenebilir. İnsanlardan korkmazlar.

Sussex, kombine bir ırktır. Yani bu ırk hem yumurta hem de et için beslenebilir. Tavukların ortalama ağırlıkları 3 kg, horozların ağırlıkları ise 4 kg’dır. Zarif bir görünüme sahip olan bu türün uzun, düz ve geniş bir sırtı vardır. Kuyrukları ile vücutları arasında oluşan açı 45’dir. Koyu renkli tavukların gözleri kırmızı, açık renkli tavukların renkleri ise turuncudur. İbikleri orta büyüklüktedir.

Sussex ırkının kendi içinde farklı türleri vardır. Bunlardan bazıları; Light, Buff ve Gümüş Sussex şeklindedir. Irkın toplamda 4 varyetesi, 8 rengi vardır. Bunlar arasından en fazla tercih edilenin Light Sussex olduğunu söylemek yanlış olmaz. En azından ülkemiz için söz konusu ifade geçerlidir.

Sussex tavuğunun kuluçka süresi 21 gündür. 7-8 aylık olduktan sonra kuluçkaya yatabilir.

Bu tavuk ırkının bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle uyum noktasında herhangi bir zorluk yaşamaz. Bundan dolayı hemen hemen her iklim koşulunda yaşayabilir. Ancak bulunduğu ortamın temizliğine ve hijyen durumuna dikkat edilmelidir. Ayrıca 3 aylık periyotlarda hem tavuklar, hem de kümesin ilaçlanması çok önemlidir. Böylece hem iç, hem de dış parazitlerle savaşılmış olacaktır. Bu husus dikkate alınmaz ise ortaya çıkan durum, oldukça can sıkıcı olabilir.

Sussex Tavuğu Yumurta Verimliliği

Bu ırk, yumurta noktasında oldukça iyidir. 18-20.haftaya gelindiğinde yumurta vermeye başlarlar. Yıllık yumurta sayısı ise 240 ila 290 arasındadır. Yumurtalar ortalama 60 gr civarındadır. Açık kahverengi ve krem renginde yumurtalayan Sussex tavuklarının son dönemlerde daha farklı renklerde yumurtladıkları da bilinir. Nadiren de olsa açık yeşil yumurtlaması, ortaya ilginç görüntülerin çıkmasına neden olur.

Sussex Tavuğu Et Verimliliği

Etinin tadı meşhur olan bir türdür. Bundan dolayı tercih edildiği dahi söylenebilir. Çabuk olgunlaşması, etinin lezzetli ve yumuşak olması, et için de yetiştiriciliğinin yapılmasını mümkün hale getirir. Diğer tavuk ırklarına göre biraz daha büyük olduğu söylenebilir. 6 aylık olduklarında kesime gidebilirler.

Sussex Tavuğu Kazancı

Sussex tavuğu yetiştiriciliği yapmak oldukça karlıdır. Fakat bu işe başlamadan önce planlamanın dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Söz konusu ırkın hem yumurta hem de et veriminin yüksek olması, önemli bir avantajdır. Yumurta için beslenen hayvanlar, bir süre sonra kesilerek ete dönüştürülebilir. Böylece iki yönlü bir kazanç sağlanmış olur.

Tavukların fiyatları, farklı unsurlara göre farklılık gösterir. Fakat genel olarak fiyatların 30-55 TL arasında olduğu söylenebilir. Kaliteli yem ile beslendiğinde yumurta sayısı artacaktır. Eti için beslenildiğinde ise buna uygun yem verilmelidir. Hepsinden önce ciddi bir Pazar araştırmasının yapılması gerekir. Böylece bir anda elinize gelen ürünleri nereye satabilirim diye telaş etmenize gerek kalmaz ve herhangi bir zorluk yaşamamış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu