Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Lavanta, yaklaşık 1 metre boyuna kadar büyüyebilen, uzun ömürlü, yarı çalımsı özelliklere sahip bitkiler arasında yer almaktadır. Lavanta, ekonomik olarak önemli ve destek sağlanan yetiştiricilik ürünlerinden birisidir. Bitkinin çiçeğinden ve saplarından elde edilen uçucu yağ dünya ticaretinde oldukça önemli, yüksek gelir sağlayan ve tercih edilen yağlardan birisidir.

Lavanta En Çok Nerede Kullanılmaktadır?

Lavanta yağı elde edildikten sonra parfüm sanayisinde ve kozmetik sektöründe en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Güzel kokması sebebiyle tercih edilen lavanta yağı, aynı zamanda sakinleştirici özelliği sahiptir ve uykusuzluğa iyi gelir. Bu özellikleri ile aynı zamanda ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliğinde Ne Gereklidir?

Toprak, lavanta yetiştiriciliği için çok önemli bir yere sahip değildir. Çünkü pek çok lavanta yetiştiricisi lavantanın toprak yönünden seçici bir bitki olmadığını bilmektedir. Ancak kireç oranı yüksek, süzek ve pH derecesi 5.8 ile 8.2 arasında değişim gösteren kalkerli topraklarda en üst düzey lavanta verimini alabilirsiniz.

Lavanta bitkisi iklim özellikleri açısından da sorun yaşatmayan, ultra bakım gerektirmeyen türler arasında yer almaktadır. Kuru, sıcak, soğuk fark etmeksizin gelişimini gösterebilen ve oldukça dayanıklı olan lavantaların bütçe kaybına neden olma olasılığı da oldukça düşüktür. Yatırım yapmak isteyen pek çok insanın bitki olarak seçtiği lavantalar maddi kayıplara neden olmamakla beraber riskli bir yetiştiricilik süreci de gerektirmezler.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta üreticiliği iki şekilde gerçekleşmektedir. Vejetatif ve generatif olmak üzere iki yetiştirilme şekline imkan sunan lavantalarda vejetatif seçenekte bitkiden elde edilen çelikler ve köklü sürüngenler üretim aşamasında kullanılmaktadır. Köklenme ortamında ise perlit, kum, torf gibi ortamlar kullanılabilmektedir. Köklenmeye yardımcı olan hormon kullanımını da tercih eden üreticiler mevcuttur bu sayede köklenme yüzdesinde artış sağlanabilmektedir.

Generatif üretim seçeneğinde ise tohum tekniği kullanılmaktadır. Bazı lavanta türleri tohum seçeneği ile üretimi desteklememekte ve verim sağlamamaktadır. Bu gibi durumlarda vejetatif üreme sağlanması zorunludur.

Tohuma üretimde direkt araziye tohum ekimi gerçekleştirilmektedir. Ancak yabani otlar sebebiyle zor şartlar yaşanabilmektedir bu gibi durumlarda fideleme yöntemi uygulanmaktadır. Fideleme yönteminde ilk önce tohumlar fide yastıklarına ekilir sonrasında ise fidelerin elde edilmesiyle beraber elde edilen fideler tüplenir ve belli bir süre sonrasında araziye uygulanır.

Lavanta üretimi uzun vadeli ve etkili üretim türlerinden birisidir. Sanayisi ve kullanım alanı genişliği sebebiyle yatırımınıza yüksek bütçeli bir geri dönüşü olacaktır.

Lavanta Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Satışını yapacağınız lavantanın türü, verimi ve tohum cinsine göre kazancınızda da değişimler gözlemlenecektir. Lavanta satışında ortalama kilogram fiyatı 25-30 Türk Lirası arasında değişim göstermektedir. Aynı zamanda bir dönüm lavantadan kazancınız en az 2.500 ile 15.000 TL arasında olacaktır.

Oldukça fazla gelir sağlayabileceğiniz lavanta üreticiliğinde ürününüzü kaliteli ve verimli yetiştirdiğiniz taktirde geliriniz de aynı oranda artış sağlayabilirsiniz. Ayrıca birkaç dönüm arazi ile bu işte düşük üretim kapasitesinde de yüksek kazançlar sağlanabilmektedir.

Sadece lavanta satışı ile para kazanmak istemeyenler için lavanta yağı satışı gerçekleştirme imkanı da sunulmaktadır. Lavanta yağının yıllık geliri ise çok daha fazladır. Bunun için ürettiğiniz veya satın aldığınız lavantaların yağını çıkaracak küçük çaplı bir tesis kurmanız gerekir.

Pek çok alanda kullanımı gerçekleştirilen lavantanın üreticiliğini yapmak isteyenler için geniş bir arazi ve uygun şartlar yeterli olacaktır. Küçük çaplı başlayabileceğiniz lavanta yetiştiriciliğini ilerleyen zamanlarda daha geniş alanlara ve sektörlere yayarak yıllık kazancınızın onlarca katına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bitki yetiştiriciliği yapmak isteyen pek çok insanın ilk tercihlerinden birisi olan lavanta son yıllarda sektörde oldukça iyi bir yere gelmiştir. İş hakkında bilinmesi, öğrenilmesi ve uygulanması gereken detaylar mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu