Barred Rock Tavuğu ve Özellikleri

Barred Rock ırkı tavuklar geçmişi oldukça eskiye dayanan bir ırktır. Kırçıllı yapısı ile kendini belli eden bu tavuklar dünyanın neredeyse her tarafına yayılmıştır. Bugünkü yazımızda çok tanınan bu tavuk ırkı hakkında bilgi vereceğiz.

Barred Rock Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Barred Rock ırkı tavuklar 1800’lü yılların başında ABD’de ortaya çıkmıştır. Zamanla görüntüsü ve verimliliği sebebiyle insanların dikkatini çeken bu tavuklar çok kısa süre içerisinde her ülkeye gönderilmiş ve baskın ırklardan biri haline gelmiştir.

Barred Rock Tavuğunun Görünüşü

Bu ırka ait tavuklar gümüş rengi ve beyaz rengin oluşturduğu kırçıllı görüntü ile tanınır. Oldukça büyük bir cüsseye sahip olan bu tavuklar 4-5 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir. Bu tavuklarda göğüs oldukça kaslı sırt bölgesi de sık tüylerden oluşmaktadır.

Barred Rock Tavuğunun Davranışları

Bu ırka ait tavuklar oldukça sakin ve uysaldır. Gündüz sadece dolaşarak yemek ararlar ve çevresindeki hiçbir canlı ile kavga etmezler. Bu da karma kümesler için bu ırkı elverişli kılmaktadır.

Barred Rock Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Barred Rock ırkındaki dişi tavuklar yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra haftada en az 4-5 adet yumurta üretirler. Bu da onların yumurta üretimi için sıkça seçilmesine yol açıyor. Ayrıca kuluçkaya yatan bu tavuklar civcivlerine çok iyi baktıklarından çoğu zaman kuluçka makinesine ihtiyaç kalmamaktadır.

Barred Rock Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Bu tavuklar ıslah edildikleri tarihten bu yana çok dayanıklıdır. Her türlü iklimde yaşayabilen bu tavuklar için özel olarak dikkat edilmesi gereken bir durum yoktur. Yalnızca yeterli alanın sağlanması ve düzenli ilaçlamanın yapılması yeterli olmaktadır.

Barred Rock Tavuğunun Beslenmesi

Bu tavuklar günün çoğu vaktinde dolaşarak yemek ararlar. Bu nedenle çoğu zaman yemek sıkıntısı yaşanmaz. Ancak kümes gibi dar alanlarda besleniyorsa ek yemlerin verilmesi gereklidir.

Barred Rock Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Bu tavuklarda diğer ırklarda da görülen iç ve dış parazit, kene ve tavuk gibi hastalıklar önceden önlem alındığında çok az görülür. Çok dayanıklı olan bu ırk rutin temizlik ve ilaçlamalar yapıldığında neredeyse hiç hasta olmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu