Leghorn Tavuğu Özellikleri ve Fiyatları

Leghorn tavuğu tavuk yumurtası sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki bu özelliğinin öğrenilmesi sonucunda 1900’lü yıllardaki yumurtacılık faaliyetlerinde köklü değişikliklere neden olmuştur. Her türlü ortama ayak uydurabilen bu tavuk günümüzde halen yumurta çiftliklerinde beslenmektedir. Bu yazımızda leghorn ırkı tavuklar hakkında bilgi vereceğiz.

Leghorn Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Bu tavukların İtalya’dan ABD’ye oradan da tüm dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Tam olarak ataları bilinmeyen bu tavuklar yumurtlama kabiliyetinin öğrenilmesi son ucunda pek çok yere ihraç edilerek baskın tür olmuştur.

Leghorn Tavuğunun Görünüşü

Bu tavuklara dışarıdan bakıldığında fark edilen ilk şey büyük ayaklarının ve kuyruğunun varlığıdır. Bu sebeple vücutları dik duran bu tavuklar kaba bir görüntüye sahiptir.

Leghorn tavukları olgunluğa eriştiklerinde 4 kilograma kadar kütleleri olabilir. Bu ağırlık cinsiyete, yaşa ve beslenmeye göre değişiklik gösterebilir. Renk olarak da genellikle beyaz renkteki tavuklarla karşılaşılsa da siyah ve kahverengi renkte leghorn tavukları da vardır.

Leghorn Tavuğunun Davranışları

Bu tavuklar oldukça hareketli tavuklardır. Geniş alanlarda yaşadıklarında olabildiğince dolaşarak böcek vs. beslenirler. Bu hayvanlar gezmeyi ve yemek aramayı o kadar çok severler ki yemeğe ulaşabilmek için büyük çitleri kolayca aşabildikleri görülmüştür. Bu nedenle kümes vs. ortamlarda bakıldığında mutlaka çatı olması gerekir. Ayrıca bu hayvanlar hem kendi cinslerine hem de diğer canlılara karşı oldukça uysal davranışlar gösterir.

Leghorn Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Leghorn tavukları daha önce de belirttiğimiz üzere yumurta üretimi açısından oldukça verimlidir. Erişkin bir dişi leghorn haftada 4-6 adet yumurta bırakabilir. Yaygın bir inanışa göre beyaz renkteki leghorn tavukları daha fazla yumurta üretmektedir. Bu tavukların yumurtaları beyaz renktedir ve büyük boydadır.

Oldukça fazla yumurta üreten bu tavuklar ortalama 5-6 aylık olduktan sonra üreme için elverişli olurlar. Bir süre süren yumurtlama sezonundan sonra kuluçkaya girerek 3 hafta içerisinde civcivlerini çıkartır.

Leghorn Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Leghorn tavukları çok dayanıklı ve sağlıklı tavuklardır. Hem soğuk iklimde hem de sıcak iklimde kolaylıkla yaşayabilirler. Ancak ılıman iklim bu tavuklar için en iyi ortamı oluşturur. Normal tavuk bakımında dikkat edilecek noktalara dikkat edildiğinde bu tavuklar uzunca bir süre yaşayabilirler.

Leghorn Tavuğunun Beslenmesi

Leghorn tavukları tavuk dünyası içerisinde beslenmesi en kolay ırklardan birisidir. Serbest bırakıldığı takdirde yemek bulmak için hırslı olan bu canlılar yem masrafını oldukça düşürür. Ancak kümeste yaşayan veya gelişim geriliği olan tavukları çeşitli yemlerle takviye edilmesi gerekir.

Leghorn Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Bu tavuklar çok dayanıklı ve sağlıklı tavuklardır: bu nedenle ortam koşulları sağlıklı olduğu sürece hemen hemen hiçbir sağlık sorunu yaşamazlar: Ancak diğer tüm tavuk ırklarında olduğu gibi kene, bit ve çeşitli parazitler bu tavuklara yerleşerek onların sağlıklarını etkilemekte ve hatta ölümlerine neden olmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon vs. görülmeden önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Leghorn Tavuğu Fiyatları

Leghorn tavuğu fiyatları; çeşitli özelliklere göre değişmektedir. Leghorn tavuğu yumurta fiyatları 4 ile 7 TL, Leghorn tavuğu civcivi 8 ile 15 TL arasında değişmektedir. Damızlık leghorn tavuk fiyatları 30 ile 50 TL, damızlık leghorn horoz fiyatları ise 40 ile 60 TL arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu