Ejder Meyvesi (Pitaya) Türkiye’de Nerede Yetişir?

Ejder meyvesi tropikal iklim kuşaklarında yetişen bir meyvedir. Geçmişte çok fazla bilinmeyen bu meyve günümüzde çeşitli içecekler ve salatalarda kullanılmaya başlanmış ve zamanla değeri artış göstermiştir. Değerinin artış göstermesi insanların bu meyveyi gelir kapısı olarak görmesine neden olmuştur. Ülkemizde de tüketimi ve üretimi hızlıca artan bu meyvenin ülkemizde yetiştirilme yerleri ve diğer bilgiler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Anavatanı Neresidir?

Ejder meyvesi tropikal meyveler arasında yer alır. Bu nedenle doğal ortamları tropikal ortamlar olduğundan Orta ve Güney Amerika bölgelerinde sıkça üretilir. Bununla birlikte Avusturalya, Vietnam, İsrail’in çeşitli bölgeleri, Malezya, Vietnam ve Tayland gibi yerlerde de sıkça üretilmektedir. Bitkinin bilinirliğinin ve tüketiminin artması nedeniyle yetiştirildiği alanlar giderek artış göstermektedir.

Ejder Meyvesi Türkiye’de Nerede Yetişir?

Ejder meyvesinin yetişebilmesi için ülkemizdeki en elverişli ortamlar Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ortamlardır. Deniz seviyesinden çok fazla yüksekte yer almayan, nem seviyesi yüksek olan ve fazla yağış almayan Adana, Antalya, Muğla, Mersin vs. yerler ejder meyvesi yetiştiriciliği için uygun ortamlardır.

Son yıllarda yeni yeni tarımı başladığı için üretimde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çoğu kişi sera yöntemini kullanarak ejder meyvesi üretimini yapmaya çalışırlar. Çiftçiler sera içerisinde tohumla üretime başlayabileceği gibi çeltik kullanarak da üretime başlayabilirler. Bu iki yöntem arasındaki temel fark yetişme sürelerinin farklı olmasıdır.

Ejder Meyvesi Ne Kadar Sürede Yetişir?

Ejder meyvesinin büyüdüğü bitki kaktüs türevi bir bitkidir. Bu nedenle büyümesi ve meyve verebilecek hale gelmesi için çok uzun zaman gerekmektedir. Kullanılan yönteme bağlı olarak 3 yıldan 7 yıla kadar zaman sadece bitkinin büyümesi için gereklidir. Bitki yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra birkaç hafta içerisinde ilk çiçek açar ve meyve yetişir. Bu şekilde gerekli ortam sağlandığında birkaç kez hasat yapılabilir.

Ejder Meyvesi Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ejder meyvesi tropikal bir bitki olduğundan narin bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı bakım verici kişinin dikkat etmesi gereken şeyler olduğu gibi dışarıdan gelebilecek etkilere karşı da hazırlıklı olunmalıdır.

Bu meyvenin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kaktüslerde olduğu gibi ejder meyvesinde de fazla su bitkinin yapısına zarar vermektedir. Toprağın kontrol edilerek hafif nemli kalması bitkinin yetişmesi için yeterli olmaktadır.
  • Ejder meyvesi yukarı doğru uzayan bir meyvedir. Bu nedenle uzama döneminde mutlaka çeşitli ekipmanlar ile desteklenmesi ve dik durması sağlanmalıdır. Destekleme yaparken mutlaka bitkinin gövdesine zarar vermeden uygulanması gerekir.
  • Budama ejder meyvesi için çok önemlidir. Yaz aylarında yapılacak küçük miktardaki budama dahi bitkinin gelişimi açısından çok önemlidir.
  • Ejder meyvesinin yetiştiği toprak besin maddeleri açısından zengin olmalıdır. Demir, azot vs. mineraller yeterince bulunmazsa bitkinin gelişimi olumsuz etkilenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu