Süt Mısırı Besin Değerleri ve Kalori Miktarı

Herhangi bir mevsim özelliği olmayan süt mısır yaz ve kış yenilebilen lezzetli ve aynı zamanda sağlıklı bir besindir. Ayrıca besin değer oranları, her yetişkinin alması gereken günlük tüketim oranlarına neredeyse denktir. Süt mısırı koçan ile tüketildiği gibi, aynı zamanda sadece tane olarak ta tüketilebilmektedir. Süt mısırını tüketirken sade olarak tüketmek gerekir. Bizim verdiğimiz besin değerleri ve kalori miktarları sade süt mısırına ait olan değerlerdir.

Süt Mısırı İçeriğinde Neler Bulunur?

Süt mısırı besininin içeriğinde bol miktarda lif bulunur. 100 gram süt mısırında 86 kalori, büyük bir mısırda adet olarak 123 kalori ve 5 gram lif vardır. Ayrıca B1 vitamini, C vitamini, B5 vitamini, manganez, fosfor, folik asit ve folat yönünden de oldukça zengindir.

Süt Mısırı Zayıflatır Mı?

Süt mısırı, içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kilo aldırmanın aksine kilo verdirici etkiye sahiptir. Diyet yapan kişilerde kalorisi az besinlere yönelim fazladır. Bunun yanında tok tutmayı sağlayan lifli besinlerde sıkça tercih edilir. Erkeklerin günde 30 gram, kadınların ise 20 gram life ihtiyacı vardır. Lif tüketimi sayesinde kişilerde kan şekeri düzenlenir, kabızlık riski azalır ve yüksek kolesterol değerleri minimum düzeye iner. Süt mısırının hem lif oranının yüksek olması hem de vücudun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri bir arada bulundurması kilo vermeye yardımcı olur.

Süt mısırının bu etkisinden faydalanmak için, ara öğünlerde pasta ya da fast food besinlerin yerine tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda antioksidan kaynağı olan süt mısır, vücutta sıkça biriken ödem ve fazla suyun atılmasına büyük katkı sağlar. Bu sayede aslında kilo olmayan vücut fazlalıklarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yine her şeyde olduğu gibi dozunda tüketilmesi önerilmekle birlikte, günde 1 orta boy yenilmesi tavsiye edilir. Fazlası kilo yapmaz ama vücut işlevlerine anlık zararlar verebilir. Örneğin, tahıl grubu olduğu için mide ve bağırsaklarda gaz birikimlerine sebep olur.

Süt Mısırı Faydaları

Süt mısırı, tüm bu sorunlara kesin çözüm bulacak lif oranına sahip sahiptir. İçerdiği mineral ve vitaminlerin cilde doğrudan olumlu etkileri vardır. Folik asit sayesinde hafıza güçlenir ve ileri yaş hafıza kayıplarını en aza indirger. Folat sayesinde ise, kan damarlarına zarar verebilen amino asitlerle savaşılır ve kalp sağlığı korunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu