Romanov Koyunu Özellikleri ve Fiyatları

Romanov koyununun anavatanı Rusya’dır. Bu ırk Rusya’nın Yukarı Volga bölgesinden köken almıştır, burada bir kasaba olan Romanov kasabasından ise ismi gelmektedir. Bu ırkın fark edilmesi 18. yüzyılda olmuştur. Özellikle verdiği kuzu sayısı ile ön plana çıkmaktadır ve kuzu makinesi olarak adlandırılmaktadır.

Genel özelliklerine bakacak olursak; vücudu siyah ve gri, baş, bacaklar ve kuyruk siyah ve parlaktır. Yine vücudu kısa kıllarla kaplı. Erken gelişme özelliği gösterirler, yaklaşık 4 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşır. Koyunları ortalama 5-6 östrus gösterir. Yetişkin Romanov koyunlarının canlı ağırlıkları ortalama 45-50 kilogram, koçların ise 60-75 kilogramdır. Bir gebelikteki kuzu sayısı ortalaması ise 2,2-2,5 civarındadır. Yapağı kalitesinden bahsedecek olursak; kirli yapağı verimi 1,5-2 kilogram, yapağı inceliği ise 28-38 mikrondur.

Romanov koyunu denildiğinde akla ilk gelen döl verimi özellikleridir. Gebelikteki yavru sayısı oldukça yüksektir. Genellikle ikiz, üçüz doğum yaparlar. Dördüz, beşiz, altız doğumlarda oldukça yaygın olarak görülür.

Bu koyun ırkı etçi koyun ırkıdır. Yani ticari ve ekonomik anlamda düşülüyorsa et verimi dikkate alınmalıdır. Kökeninden anlaşılacağı gibi soğuk iklim ırkıdır. Soğuk iklimlere oldukça dayanıklıdır. Oldukça dayanıklı ve güçlü bir koyun ırkıdır. Çiftlikte beslenmeye karşı oldukça iyi şekilde adapte olmuştur. Yıl boyunca üremeleri dağılım gösterebilir, yılın her mevsiminde üreyebilir.

2022 Romanov Koyun Fiyatları

Birçok farklı kritere göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ayrı ayrı sizlere yaklaşık fiyatlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kuzu Romanov’lar ortalama 1.200-1.500 TL arasında satılmaktadır. Damızlık yaşına gelmiş koyunlar ise 1.500-1800 TL arasına alıcı bulmaktadır. Gebe koyunların satış fiyatları 2.000-2.500 TL, damızlık koçlar ise ortalama 2.000-2.800 TL arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu