Limon Tuzu Nedir? Limon Tuzu Nasıl Yapılır?

Limon tuzu; sitrik asit olarak bilinen bir maddedir. Tuz değildir ve bir asit çeşididir. Bazlarla (karbonat gibi) tepkiyeme girme özelliği vardır. Sitrik asitin yani limon tuzunun formülü C6H8O7’dır. Kristal yapıda, şeffaf ve suda çözünen bir maddedir. Pek çok sebze ve meyve içerisinde doğal olarak bulunur ve meyvelere ekşi tadı veren asitlerden birisidir. Sitrik asit kelime olarak narenciye anlamına gelen sitrus kelimesinden türetilmiştir. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan bir maddedir. Sitrik asitin Ph değeri 2.2’dir. Ph değeri nedeniyle zayıf asitler arasında yer almaktadır.

Limon Tuzu Nasıl Yapılır?

Eski zamanlarda limon tuzunun eldesi için limon, portakal gibi narenciyelerin suyu kullanılmaktaydı.Sitrik asit ilk olarak limon suyunun kaynatılıp suyun uzaklaştırılması sonucu elde edilmiştir.  Oran olarak limon suyunun %80’i sitrik asitten meydana gelmektedir.

Günümüzde ise daha az maliyetli ve kolay olduğu için şeker pancarı melasının fermente edilmesi ile elde edilmektedir.

Limon Tuzu Nerelerde Kullanılır? E330 Nedir?

Limon tuzu yani sitrik asit pek çok hazır gıda ve şekerlemede olmak üzere bir katkı maddesi olarak kullanılır. Kimyasal koruyucu ve tatlandırıcı, kıvam arttırıcı, ayrıştırıcı olarak kullaılır. Gıda maddelerinde E330 kodu ile gösterilir. Meyve sularında, peynir çeşitlerinde, hazır kek ve bisküvilerde, hazır yemeklerde, salça ve konservelerde kullanılmaktadır. Ayırca kozmetik ürünlerinde ve bazı ev temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Suyu yumuşatıcı, pas sökücü, metaller için parlatıcı etki gösterir. Ayrıca; ev hanımları yıllardan beri limon tuzunu turşu ve reçel gibi gıdaların yapımında kullanmaktadır. Limon tuzu ile yapılan turşu ve reçeller daha uzun süre dayanırlar.

Evde Limon Tuzu Nasıl Kullanılır?

İyi bir kireç çözücü olduğundan çaydanlıklarda meydana gelen kireçleri söküp atar. Bunun için bir miktar limontuzu ile su karıştırılır ve kireçlenen çaydanlığın içine dökülür ve bir süre bekletilir. Bazı yüzeylere önce karbonat döküp üzerine su ile biraz seyreltilmiş limon tuzu dökülürse ani bir köpürme meydana gelir ve lekelerin sökülmesi konusunda başarılı bir yöntemdir.

Limon tuzunun tüy dökücü etkisi bilinmektedir. Ancak ciltte tahriş meydana getirebileceği bilinmelidir.

Kireçlenmiş ütü temizliğinde kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisidir. Bunun için bir fiske limon tuzu ütünün su girişine konur ve üzerine su eklenir. Ütü ısınınca kireçlerin söküldüğü görülecektir.

Bulaşık makinelerini temizlemek için kullanılabilir. Bulaşık makinesi boşken deterjan gözüne limon tuzu konur ve makine çalıştırılır. Kireç ve diğer artık maddelerin yok edilmesi için harika bir yöntemdir.

Kuvvetli bir ishal kesicidir.

Limon Tuzunun Zararı Var mı?

Limon tuzu saf bir maddedir. Kanserojen bir madde kesinlikle değildir. Her ne kadar kimyasal yöntemlerde elde ediliyor olsa da besinlere eklenen ve E330 kodu ile gösterilen sitrik asidin bu miktarlarda insan vücuduna karşı toksik etkisi bulunmamaktadır. Kuvvetli bir asit olmadığından (PH:2.2) aşırı tahrişe neden olmaz. Ancak her asit gibi insan derisini veya mukozasını tahriş edici etkisi vardır. Kristal halde ağza alınması ağızda tahrişe ve yaralanmalara neden olabilir. Yutulması halinde de aynı etkileri gösterebilir.

Katkı maddesi olarak veya su ile seyreltilmiş hali güvenlidir. Aynı şekilde limon tuzunun insan vücuduna sağlık açısından ciddi sayılabilecek faydası bulunmamaktadır. Saç ve cilt bakımı için su ile seyreltik halinin kullanımı görülmüştür.

Ayrıca kuvvetli bazlar ile tepkimesi insan sağlığı açısından zararlı olabilir. Bu nedenle çamaşır suyu gibi kuvvetli baz içeren temizlik ürünleri ile karıştırılarak kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu