Kefir Kaç Kaloridir? Kefir Besin Değeri

Kefir, son dönemlerde adı sıkça duyulan ve oldukça sağlıklı olduğu bilinen bir içecektir. Lezzeti bazı kişiler tarafından çok sevilmese de sağlık açısından faydaları tartışılmazdır. Kefir bildiğiniz gibi sütten elde edilen bir içecektir. Özellikle sindirim sistemini düzenleyici etkileri vardır. Bunun yanında bağışıklık sistemi üzerine de ciddi faydaları olan bir üründür. Sütten farklı bir kıvam ve lezzete sahip olan kefir ayrana biraz daha benzemektedir. Kefir diyet yapanların da sıkça tercih ettiği içeceklerden birisidir.

Kefir Besin Değerleri

Kefirin besin değerlerine baktığımızda aslında ne kadar besleyici ve önemli bir gıda maddesi olduğunu anlıyoruz. 1 bardak yani yaklaşık olarak 200 ml kefirin besin değerleri aşağıdaki gibidir.

  • 12 gram karbonhidrat
  • 10 gram protein
  • 8 gram yağ
  • 390 miligram kalsiyum (günlük ihtiyacın yaklaşık %30’u)
  • 5 mikrogram D vitamini (günlük ihtiyacın yaklaşık %25’i)
  • 90 mikrogram A vitamini (günlük ihtiyacın yaklaşık %10’u)
  • 376 miligram potasyum (günlük ihtiyacın yaklaşık %8’i)

Kefir Kaç Kaloridir?

1 bardak yani yaklaşık olarak 200 ml kefirin kalori miktarı 161 Kcal’dir. Kefirin kalori miktarını etkileyen bazı önemli unsurlar vardır. Kullanılan süt ve yağ oranı kalori miktarını etkileyen en önemli unsurlardır. Bu durum göz önüne alındığında kalori miktarı 120 Kcal ile 180 Kcal arasında değişebilmektedir.

Kefir Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kefir ilk olarak Kuzey Kafkasya bölgesinde ortaya çıkmıştır ve zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde aslında uzun yıllardır olsa da son dönemlerde daha popüler bir hale gelmiştir. Kefir Kafkas toplumunun sağlıklı ve uzun yaşamalarından dolayı gençlik ve hayat iksiri olarak da bilinmektedir. Temel hammaddesi süt olsa da lezzet ve kıvam açısından sütten oldukça farklıdır.

Kefiri bilmeyenler için örneklemek gerekirse kıvamı yoğun bir ayran ya da boza kıvamına benzemektedir. Lezzet olarak baktığımızda ise hafif asitli olduğundan dolayı sodalı ayrana benzer bir tada sahiptir.

Kefirin Faydaları

Kefir birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Bunun yanında içeriğindeki protein, karbonhidrat ve yağların sağlık açısından oldukça fazla faydası vardır. Özellikle B1, B12, K vitamini ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir içecektir. En büyük faydasının sindirim sistemine olduğunu söyleyebiliriz. Sindirim sistemini düzenleyerek normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeple kabızlık, hazımsızlık, gaz gibi sindirim sistemi problemlerine karşı etkili olmaktadır. Sindirim sisteminde yararlı bakterilerin çoğalmasını da sağlar. Bunun yanında bağışıklığın gelişmesini sağlayarak, bağışıklık sistemine katkı sağlamaktadır.

Kefir Kilo Aldırır Mı?

Özellikle diyetisyenlerin önerdiği ürünlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedenleri arasında düşük kaloriye sahip olması, yüksek besleyici özelliği ve sindirim sistemine faydaları söylenebilir. Sağlıklı bir diyet sürecinde sindirim sisteminin fonksiyonu oldukça önemlidir. Bu nedenle sindirim sistemine faydaları diyet sürecinde size katkı sağlayacaktır.

Kefirin besin değeri ile ilgili yukarıda bilgi vermiştik. Oldukça besleyici bir besin maddesi olduğunu bu değerlere bakarak anlayabiliyoruz. Fakat bu besleyici değerlere göre kalori miktarı düşüktür. Bu nedenle kilo aldırmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu