Japon Turpu Özellikleri ve Yetiştiriciliği

Ülkemizde son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen bir turp çeşidi olan Japon turpu aynı zamanda beyaz turp olarak da bilinir. Uzak doğu kökenli bu bitki yemeklerde de kullanılabilen bir bitkidir. Başta Japonya olmak üzere Filipinler Hindistan ve Çin gibi ülkelerde yemeklerin vaz geçilmez lezzetleri arasında yer alır. Asıl çıktığı ülkeden esinlenerek Japon turpu ismini alan bitkinin asıl adı ise Daikon olarak biliniyor.

Sadece beyaz renklerde değil aynı zamanda siyah, kırmızı ya da mor renklere da sahip bulunabilir. Turpgiller ailesi içerisinden en faydalı olanlarından birisi olan bir bitkidir. Yine Japonların yaygın bir mutfak yemeği olan sushi için de bu turp kullanılabilir. Sadece meyvesi değil aynı zamanda yaprakları çiçeği ve kökleri de faydalı olan Japon turpu bu yönleri ile tam bir şifa kaynağı olarak ön plana çıkar. Tohumlarından elde edilen yağlar çoğunlukla bitkisel amaçlar için ya da yemeklerde kullanılır.

Her türlü kullanım amacı vardır. İsteyenler çiğ olarak tüketebildiği gibi aynı zamanda pişirilerek ya da haşlanarak da tüketilebilir. Yine turşu olarak tüketimi de mümkündür. Anavatanı olana uzak doğudan tüm dünyaya yayılan bu bitkinin tohumlarını günümüzde de rahatlıkla bulabilmek mümkündür. Yetiştiriciliği de oldukça basit olan bu yiyeceğin balkon önlerinde de yetiştirildiği görülebilmektedir. Ülkemizde bu anlamda yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaya başlanan bir bitkidir.

Japon Turpu ve Özellikleri

Ülkemizde geleneksel olarak yetiştirilen siyah ve kırmızı turplar ile görünüm olarak benzerlikler gösteren bu sebze genellikle daha çok Asya ve uzak doğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Bunun yanında beyaz olmasının dışında tadının diğer renkli olan turplara göre daha acımtırak olduğu söylenebilir. Özellikleri arasında birçok vitamin içermesi de bir diğer ana faydası olarak karşımıza çıkar. Yine kemik hastalıklarının ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkin faydaları olan bir bitkidir.

İçerik olarak birçok mineralin yanı sıra E, A, C, K ve B6 vitaminleri başta olmak üzere bunun yanında çok sayıda antioksidan içermektedir. Eklem ağrılarının giderilmesinde oldukça önemli bir bitki olarak karşımıza çıkar. Birçok doğal beslenme yönteminde en başta gelen ürünler arasında yer alır. Kalori olarak düşük kalorilere sahiptir.

Çeşitli yiyeceklerin yanında yenebildiği gibi aynı zamanda salatalara katılarak da tüketilebilir. Bunun yanında ülkemizde diğer turp çeşitlerine benzerliklerinin yanı sıra farklı yönleri de vardır. Bu nedenle de her sofrada yer almayan bir üründür. Giderek daha fazla alanda ekiminin yapılması nedeni ile tercih edilen bu ürün aynı zamanda ülkemiz için önemli bir tarım ürünü olarak dikkat çeker.

Japon turpunun kullanımı yemeklerde tercih edilir. Ekim ve şubat aylarında önceden hazırlanmış ve gübre ile zenginleştirilmiş araziye dikilerek verim alınır. Eğer istenilen özelliklerde gübreleme yapılır ise yüksek verim elde edilmesi mümkündür.

Japon Turpunun Verimi ve Hasadı

Ekimi için genellikle ekim ya da şubat ayları arası tercih edilir. Turpun sulanması önem taşır. Sulama işlemi iklim şartlarına uygun olarak yerine getirildiğinde ve yeterli gübreleme yapıldığında yüksek verim elde edilen bir bitkidir. Sulamanın düzenli bir şekilde yapılması sayesinde turpların çatlamaması sağlanır. Yine hasada kadar ortalama olarak 4 ile 6 kez sulanması gereklidir.

Arazinin özelliklerine göre verimi değişmekle birlikte yaklaşık olarak ekilen araziden dönümde 3 tona kadar mahsul elde edilebilir. Fakat ortamın koşulları ve kullanılan gübrenin kalitesi gibi detaylar nedeni ile verim durumunda değişiklikler ortaya çıkabilir. Yine bu nedenlerden dolayı insanların beklentilerini karşılayan verimlilik sağlanması için ticari gübreler kullanılabilir.

Japon Turpu Yetiştiriciliği

Günümüzde ev ve balkonlarda da yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir. Aynı zamanda ülkemizde hobi yetiştiriciliği anlamında da öne çıkan bu ürün tohumları ile de bir şifa kaynağıdır. Son zamanlarda bu nedenlerden dolayı balkon ve ev tipi yetiştiricilik anlamında ön plana çıkar. Ülkemizde birçok insan tarafından merak edilen bir besin kaynağıdır.

İsteyenler uygun koşullar altında bu besleyici sebzeyi küçük saksılar içerisinde balkonlarında yetiştirebilmeleri mümkündür. Bunun yanında bu ürünlerin kullanımı ile birlikte insanların diyet için gereken ürünleri yetiştirmesi de mümkün olur. Günümüzde bu nedenlerden dolayı balkonlarda ya da hobi alanlarında daha yaygın olarak tercih edilen bir üründür.

Japon Turpu Nerelerde Kullanılır?

Tek başına yenebildiği gibi aynı zamanda salatalara katılarak da yenebilen bir bitkidir. Tek başına ekmek ile yemek bile doyurucu olabilir. Yaprakları ve tohumlarının ayrı kullanım alanları bulunur. Örneğin yaprakları doğranarak yemeklere katılabilir ya da salatası yapılabilir. Yine tohumları balık yemeklerini lezzetlendirmek için tercih edilir. Salata ve aynı zamanda çorbalarda da kullanılan besleyici bir bitkidir.

Diğer turpların aksine turşu yapımında kullanılan bir bitki türüdür. İçerisinde yağ ve şeker olmayan bu bitki bunların yanında harika bir kokuya sahiptir. İsteyenler haşlayarak isteyenler ise pişirerek tüketebilir. İstenir ise yemeklerin yanında soslayarak tüketilebilir. Diyet yapmak isteyenlerin düşük kalorili besin arayışları için ideal bir seçimdir.

Kalori değeri düşük olmasına rağmen besin değeri yüksek bir besindir. Çeşitli vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, folik asit, ya da çeşitli vitaminler besleyici yönünü oluşturur. C vitamini yönünden oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Bu ürünü birçok markette ya da pazarlarda rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Ülkemizde kullanım alanları çoğalmakla birlikte halen bir uzak doğu mutfağı kadar kullanımı yaygın değildir. Buna rağmen kokusu ve aromasına göre birçok insan tarafından tercih edilir. Günümüzde bu nedenlerden dolayı tercih edilen ürünü yetiştirmek için birçok imkân bulunur. İsteyen bahçesinde isteyenler ise balkon kenarlarında bu besini yetiştirebilirler.

Japon Turpu ve Sağlığa Faydaları

Kalsiyum yönünden zengin olması nedeni ile kemik hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu yönleri ile vücudu korur ve kemiklerin daha sağlam olmasına hizmet eder. Yine folik asit yönünden zengin olması nedeni ile kansızlık hastalığı olan hastalarda etkin sonuçları karşımıza çıkar. Bazı hastalarda cilt hastalıklarının tedavisinde bu bitkiden yararlanılır.

Cilt sorunlarının yanı sıra saçlarda ortaya çıkan kuruluk sorunlarının giderilmesi için tercih edilen bir besin kaynağıdır. Sindirim sistemi üzerinde önemli avantajları vardır. Ülser sorunları ya da mide sorunlarının giderilmesinde de kullanılır. Kan akışını düzenleyerek kirli kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Stres kökenli hastalıklarda yatıştırıcı etkisi bulunur. Sakin bir ruh hali ve aynı zamanda dinginlik vermesi de yine artıları arasında yer alır. Uykusuzluk sorunları olan hastalarda başarılı sonuçlar veren bir bitkisel çözümdür. Sonuç olarak uzak doğu mutfağının bu eşsiz bitkisi aynı zamanda bir sağlık deposu görevi görür. Son zamanlarda bu nedenlerden dolayı artık mutfaklarımızda daha fazla yer almaya yarayan bu bitki kış aylarına doğru en çok tüketilen besinler arasında yer alır.

Ülkemizde tarımı konusunda da ilerlemeler ile birlikte daha kolay temin edilebilir olmuştur. Hem kendisinin hem tohumlarının faydaları da önemini ortaya koyar. Yine farklı türlerde tüketim imkânı vermesi de insanların bu ürünün faydalarından yararlanmasına imkân tanır. Siz de evinizde hobi amaçlı olarak bu ürünün yetiştirilmesini gerçekleştirmek için tohum satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu