Gouda Peyniri Nedir? Gouda Peyniri Nasıl Yapılır?

Peynir deyince dünya üzerindeki ilk akla gelen ülke Fransa olsa da diğer pek çok diğer Avrupa ülkesinin de kendine has leziz peynir çeşitleri vardır. Bunlardan biri dünyaca ünlü Hollanda peyniri gouda peyniridir. İnek sütünden üretilen gouda peyniri sarı renkli ve yarı sert, sert yapıda bir peynir türüdür. Ülkemizde beyaz peynirin en yaygın olarak tüketilen peynir çeşidi olması gibi gouda da Hollandalılar için vazgeçilmez bir peynir çeşididir. Taze ve eskitilmiş olarak tüketilebilen gouda peyniri balmumundan yapılmış bir kabuğa sahiptir. Sade gouda peynirinin yanında biberli, otlu, susamlı ve kimyonlu çeşitleri de bulunabilmektedir.

Gouda peyniri oldukça besleyici özelliklere sahiptir. Ortalama servis büyüklüğü olan 200 gramlık gouda peynirinde 705 kalori bulunmaktadır. Yüzde 22 oranında A vitamini, yüzde 139 oranında kalsiyum ve yüzde 3 oranında demir içeren gouda peyniri önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Gouda peyniri riboflavin, folik asit, B12 vitamini, magnezyum, fosfor ve sodyum açısından da oldukça zengindir. Gouda peyniri kahvaltılık tüketiminin yanında özel olarak tost yapılarak da afiyetle yenilebilir. Ayrıca gouda peyniri gravyer peyniri ve emmental peyniri tariflerinde onların yerine de kullanılabilmektedir. Gaudo peyniri satışı ülkemizde henüz çok yaygınlaşmadığından dolayı gouda peynirinin fiyatı henüz makul seviyelerde değildir. Sadece Migros benzeri süpermarketlerde ve büyük şarküteri mağazalarında bulunabilen gouda peyniri kilogram fiyatı 120 ile 180 TL arasında değişmektedir.

Gouda Peyniri Nasıl Yapılır?

Orijinal olarak Hollanda’nın güneyinde üretilen gouda peynirinin ismi koruma altına alınmamıştır. Tarihi on ikinci yüzyıla kadar uzanan gouda peyniri tarihi olarak Gouda şehrinde üretildiği ve pazarlandığı için bu ismi almıştır. Orta çağ Hollanda’sında guoda peynirinin satışı sadece Gouda şehrine verilmiştir. Gouda peynirinin isim ve üretim hakları günümüzde herhangi bir korumaya tabi değildir. Gouda peynirinin yapılış aşamaları şunlardır.

  • Mayalanmış süt, peynir telmesi peynir altı suyundan tamamen ayrılıncaya kadar ısıtılır.
  • Peynir suyunun bir kısmı süzülür ve yerine yeni su eklenir. Bu işlem peynirin yıkanması olarak adlandırılmaktadır. Bu sırada peynirdeki laktik asit atıldığından bu sayede peynirin daha yumuşak bir tada sahip olması sağlanır.
  • Yaklaşık yüzde on oranında telme içeren karışım geleneksel dairesel gouda kalıplarına alınarak preslenir.
  • Daha sonra gouda peyniri tuzlu suya yatırılır. Bu işlem gouda peynirinin lezzetinin ve dış yapısının oluşmasını sağlar.
  • Gouda peyniri birkaç gün kurutulduktan sonra balmumundan yapılmış özel bir madde ile kaplanır.
  • Bu işlemlerden sonra gouda peyniri kalıpları eskimeye bırakılır. Bu süre tercihe göre 1 ila 36 ay arasında değişebilmektedir.

Gouda Peyniri Fiyatları

Gouda peynirini geçmişte bulmak biraz güç olsa da, günümüzde birçok büyük markette ve şarküteride bu peyniri bulmak mümkündür.

  • 250 gram gouda peyniri 60 ile 90 TL
  • 500 gram gouda peyniri 110 ile 175 TL
  • 1 kg gouda peyniri 180 ile 300 TL arasında değişen fiyatlara satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu