Evde ve Bahçede Muz Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Muz ve muz ağaçlarının onlarca farklı türü ve alt çeşidi vardır. Bu tropik meyve veren bitkilere genellikle ağaç denilse de, teknik olarak büyük otsu bitkilerdir, yani odunsu bir gövdeleri yoktur. Bunun yerine, büyük, dikdörtgen, parlak yeşil yaprakların büyüdüğü etli, dik sapları vardır. Gösterişli çiçekler tipik olarak ilkbaharda ortaya çıkar ve bir süre sonra yerini etli, uzun, yeşil veya sarı meyvelere bırakır. Bahçenizin veya evinizin büyüklüğü ne olursa olsun, oraya sığacak ve uygun bir muz türü vardır. Ayrıca, genellikle iç mekanlarda meyve vermeseler de, yeterli ışıkla iyi bir ev bitkisi olabilir. Muz ağaçları genellikle hızlı bir büyüme oranına sahiptir ve ilkbaharda dikilmelidir.

Muz Ağacı Bakımı

Çoğu tür sıcak iklimlerde en iyi şekilde büyürken, biraz soğuğa dayanıklı muz ağaçları da vardır. Muz ağacını bahçeye veya dış ortama dikiyorsanız, bakımı kolaylaştırmak için doğru dikim alanını seçmek çok önemlidir. Bu bitkiyi, hasarlı yapraklara karşı çok hassas olduğu için kuvvetli rüzgarlardan korunacağı bir yere dikin ve böyle bir yerde büyümesini sağlayın. Toprağa biraz kompost karıştırarak ekim alanınızı hazırlayın ve seçmiş olduğunuz türünüzün yüksekliği ve yayılması için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun.

Büyüme mevsimi boyunca (ilkbahardan sonbahara kadar), muz ağaçlarının oldukça yüksek su ihtiyacı bulunur. Yeterli toprak nemini korumak için özellikle sıcak havalarda günlük olarak sulamanız gerekebilir. Bitkiler ayrıca büyüme mevsimi boyunca düzenli gübrelemeye ihtiyaç duyacaktır. Muz, yaz sonunda el adı verilen bir kümede oluşur. Meyve yeşil olup dolgunlaştığında, sapından kesilebilir ve olgunlaşmayı bitirmek için serin ve kuru bir yerde bekletilebilir.

Işık

Çoğu muz bitkisi türü günde en az altı saat doğrudan güneş ışığı anlamına gelen tam güneşte büyümeyi tercih eder. Bununla birlikte, bazı çeşitler ise güneşte kolayca yanabilir ve kısmi gölgede daha iyi sonuç verir. Bu nedenle yetiştirdiğiniz muz ağacının türü ve ihtiyaçları önemlidir.

Toprak

Bu bitkiler organik olarak zengin, iyi drenajlı, hafif asidik ve derin toprakları sever. Tipik olarak topraktaki tuza karşı zayıf toleransları vardır.

Su

Muz ağaçları tropikaldir ve orijini yağmur ormanlarından gelir, bu nedenle bol suya ve havada bol neme ihtiyaç duyarlar. Yapraklardaki nemi korumaya yardımcı olduğu için, birbirine oldukça yakın gruplar halinde dikildiklerinde en iyi verimi verirler. Toprağın eşit derecede nemli kalmasını, ancak ıslak olmamasını sağlamak için düzenli olarak sulayın. Kök çürümesine neden olabilecek aşırı sulamadan ise kaçının.

Sıcaklık ve Nem

Bu bitkiler sıcak ve nemli koşullarda gelişirler, ancak aşırı sıcaklıklardan hoşlanmazlar. Soğuğa dayanıklı muz ağacı türleri bile 23 ila 35 derece arasında değişen tutarlı sıcaklıkları tercih eder. Düşük sıcaklıklar ve kuru koşullar, bitkilerin hızla ölmesine neden olabilir. Nem düzeyini yüksek ve optimum tutacak düzenekler faydalı olacaktır.

Gübre

Muz ağaçları türüne göre ideal gübreleme talimatlarını izleyerek büyüme mevsimi boyunca düzenli olarak dengeli bir gübre uygulayın. Ayrıca, organik madde seviyesini yükseltmek için yıllık olarak düzenli bir şekilde toprağa kompost ilave edin.

Budama

Muz ağacı meyve vermeden önce sadece bir ana gövde kalacak şekilde budayın. Altı ila sekiz ay büyüdükten sonra gövdenin tabanında küçük sürgünler bırakın. Bu kısım, bir sonraki büyüme mevsiminde ana gövdenin yerini alacaktır. Meyve çıkarıldıktan sonra, ana sapı 80 ila 90 santimetre kadar kesin. Sapın geri kalanını birkaç hafta içinde çıkarın.

Muz Ağacı Çeşitleri

Yaklaşık olarak 70 tür muz ağacı vardır. Alt türler ve melezlemeler ile birlikte bu sayı daha da artmaktadır.

Musa acuminata: Bu tür yaklaşık 4 ila 6 metre uzunluğa ulaşır ve yaklaşık 15 ila 25 santimetre uzunluğa ulaşabilen kürek şeklindeki yaprakları sayesinde genellikle süs yaprakları için yetiştirilir.
Musa ornata: Genellikle çiçekli muz olarak anılan bu tür, çoğunlukla süs değeri için yetiştirilir; küçük meyvesi tipik olarak yenmez.
Musa basjoo: Japon muzu olarak bilinen bu türün soğuğa karşı oldukça iyi bir toleransı vardır ve yaklaşık 2 ila 5 metre yüksekliğe ulaşır.

Cüce Cavendish Muzu

Saksıda Muz Ağacı Yetiştirilmesi

Muz ağaçları saksılarda büyüyebilir, ancak optimum büyüme için genellikle en az 60 litrelik bir saksıya ihtiyaçları olacaktır. Saksının daha büyük olması bitkinin gelişimi açısından daha olumlu olacaktır. Saksılarda drenaj delikleri olduğundan emin olun ve gevşek, organik olarak zengin bir toprak karışımı kullanın. Muz ağacınızı saksıda yetiştirmenin bir yararı, onu soğuk ve sert hava koşullarından korumak için iç mekana getirebilmenizdir. Bununla birlikte, saksıdaki muz ağaçları, sınırlı topraklarında bulunan nemi ve besinleri dış ortamdaki muz ağaçlarından daha hızlı tüketeceklerinden, daha yüksek sulama ve beslenme gereksinimlerine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, muhtemelen maksimum boyutlarına ulaşamayacaklar ve meyve vermeyebilirler. Yine de, birçok insan onları yaprakları için tercih ediyor. Tipik olarak, ana bitkiden herhangi bir sürgünü ayırarak, her üç yılda bir saksıdaki muz ağaçlarını bölmeniz ve yeniden yerleştirmeniz gerekecektir.

Yaygın Zararlılar ve Bitki Hastalıkları

Muz ağacı yetiştiricileri, bir muz ağacını etkileyebilecek birçok zararlı ve hastalığa karşı uyanık olmalıdır. Muz ağacına zarar verebilecek zararlılar ve hastalıklar ise başlıca aşağıdakilerdir.

Yaprak Bitleri: Bu zararlılar, yaprakların kıvrılmasına ve buruşmasına neden olur ve ayrıca üretilen herhangi bir meyveyi etkileyecek başka hastalıkları da bulaştırabilir.
Siyah Bitler: Bitkiden jöle benzeri özsu sızdığını görürseniz, pestisitlerle yok edilebilecek siyah bitleriniz olabilir.
Nematodlar: Muz ağacının bitki ve meyveyi çürütecek en yaygın zararlısıdır.
Özsuyu Emen Böcekler: Mealybugs ve kırmızı örümcek akarları da muz ağaçlarında yaygındır.
Yara İzi Böceği: Bu haşere bitkinin meyve demetlerini istila eder ve pestisit ile yok edilebilir.
Thrips: Bu haşere bitkinin meyvesinin kabuğunu lekeleyecek ve parçalayacaktır.

Büyük meyve bahçelerindeki muz ağaçlarında yaygın olarak görülen birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar uygun bitki ilaçları ve böcek ilaçları ile halledilir. Saksıda yetiştirilen muz ağaçlarına gelince, kök çürüklüğü, yaprak lekesi hastalığı, solgunluk ve külleme en yaygın gördüğümüz sorunlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Muz ağaçlarının bakımı kolay mı?

Bir muz ağacının gelişmesi için uygun koşullara (iç veya dış) ihtiyaç vardır. Muz ağacınıza bol su ve ışık vermek, güçlü büyümesine yardımcı olmanın anahtarıdır. Bunun dışında evde ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşıladığınızda bakımı çok zor değildir.

Küçük boy muz ağaçları ne kadar büyür?

Normal bir muz ağacı oldukça büyüyebilir. Bu nedenle eğer daha az büyüyen bir muz türü arıyorsanız 2 ile 3 metre kadar büyüyen cüce cavendish muzunu deneyin.

Bir muz ağacı evde veya ofiste büyüyebilir mi?

Bir muz ağacı mükemmel bir ev bitkisi olabilir, sadece iç mekan bitkisi olarak meyve vermesini beklemeyin. Bitkinin meyve üretebilmesi için açık havada tropikal koşullara ihtiyacı vardır.

Muz ağacı evde nasıl yetişir?

Uygun bir tür seçimi önemlidir. Uygun bir tür seçildiği takdirde saksı, ışık, sıcaklık ve nem miktarına dikkat ederek evde ve saksıda muz ağacı yetiştirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Merhaba muz ağacımı aldığımda dibinde 3-4 tane yavru ile geldi. Bunları ayırmalı mıyım? Bu yavrulardan en küçüğü neredeyse bir parmaktan kısa olan soldu ve gitti toprak üstünde görünen hiç bir dalı yok o bir daha çıkar mı? Ayrıca ekimde solmuştu neredeyse bir parmak kadar olan ise yaprakları iki hafta önceden solmaya başladı neredeyse bütün yaprakları en uçtan başlamak suretiyle siyah oldu ve soldu ama sapı ana sağlam acaba kıştan falan mı? Bu arada evde ve ılık sıcaklıkta ve don yok yoksa fazlamı su vermişimdir? Kolay gelsin hayırlı aksamlar, ayrıca bana hangi marka gübre önerirsiniz? Hayırlı akşamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu