Evde Bakılabilecek Mor Renkli Çiçekler

Evde çiçek yetiştirmek neredeyse herkesin en büyük zevklerinden biridir. Hem şık bir görünüm, hem rengarenk görüntüsü ile verdiği ferahlık hem de doğal bir dekorasyon olan çiçekler bakım isteyen bitkilerdir. Özellikle mor renkli çiçeklerin harika görüntüsüne hayranlık duymayan kimse yoktur. Evde bakılabilecek mor renkli çiçekler için sizlere önerebileceğimiz bazı çiçek türleri var. Bu çiçeklerin görüntüsü her insana hoş bir duyu verse de bakımı da bilgi gerektiren zor meşakkatli bir iş diyebiliriz. İşte mor rengiyle herkesi büyüleyen bazı çiçekler.

Mor Renkli Çiçekler

Evinizde, balkonunuzda veya bahçenizde saksıda mor renkli bir dünya arıyorsanız işte sizlere bu kapsamda en iyi önerileri sunuyoruz. Mor ve mor rengin birçok farklı tonunda çiçekler açan bu bitkiler bulundukları her ortama muhteşem bir hava katacaktır.

Lavanta

Bahçelerde olduğu kadar saksıda da yetiştirilebilen Lavanta bakımı kolay çiçeklerden biri olarak öne çıkıyor. Mükemmel kokusu, etkileyici rengi ile en doğal ev dekorasyonları arasında sayılan Lavanta neredeyse her türlü toprakta yetişebilme özelliğine sahiptir. Anavatanı Akdeniz olan bu çiçeğin görüntüsünün verdiği rahatlık kadar kokusu ile aroma ve parfüm yapılması, yağının da mutfakta kullanılması gibi birçok özelliği bulunuyor.

Lavanta geçirgen yapıya sahip her toprakta yetişir. Kireçli toprakta ise en verimli haline bürünür. Evde saksı içinde güneş gören bir yerde korunmalıdır. Saksıdaki toprağın ise zaman zaman havalandırılması gerekmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan Lavanta 2 metreden 10 metreye kadar uzayabilir.

Lobelya

Mor mavi ve beyaz renkleriyle dikkat çeken bir çiçek olan Lobelya, özellikle seramik saksılarda ya da sepetler içinde mükemmel bir görünüm kazanır. Evde, ofiste ya da bahçede yetiştirilen bu çiçek çok fazla büyümez. Gece sıcaklığında en iyi çiçeklenme dönemini yaşayan Lobelya, sabah ve öğle sonu güneşini seven bir çiçektir. Fakat gelişimi için gölge olan yerler tercih edilmelidir. Serin havalarda çiçeklenmesi çok daha verimli bir hal alır.

Mor Renkli Çiçeklerden Lobelya

Mor Gül

Her rengi harika olsa da mor güller görüntü açısından evlere bahçelere çok yakışan bir çiçek türüdür. Havaların yeni ısınmaya başladığı dönemlerde ekilmesi önerilen Mor güller, sıcak mevsimlerde ekildiği zaman gelişme göstermeyecektir. İlk defa ekmek isteyenler için fidesi tencerede ya da toprak dolu kaplarda satılmaktadır. Kışın almak isteyenlerin budanmasına ve mumlanmasına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde ömrü çok kısa olacaktır.

Kadife Çiçeği

Evde bakılabilecek mor renkli çiçekler içinde kadife çiçeğini de atlamamak gerekiyor. İç mekan bitkisi olarak boyu ortalama 20-30 cm arasında olsa da doğal ortamında tropikal bölgelerde 2 metreye kadar yükselebilir. Bitkisinin zehirli olması nedeniyle Kadife çiçeği yetiştirmek isteyenlerin dikkatli olması önerilir. Ev ya da bahçede yetiştirmek için aşılı olması tavsiye edilmektedir.

Menekşe

Mor çiçek denilince akla ilk gelen çiçeklerden biri de menekşedir. Ev ortamında saksıda yetiştirilebildiği gibi bahçede de çok şık bir görünüm sağlayan Menekşe humuslu toprakta en verimli şekilde yetişir. Ağustos ayının sonlarında ya da Eylül ayının ilk günlerinde ekilmesi gereken menekşe asidik topraklarda da gelişim gösteren bir yapıya sahiptir.

Mor Lale

Yüzlerce çeşidi ve rengi olan çiçeklerden biri de laledir. Mor lale, bu rengin tutkunlarının seçeceği ev ve bahçe çiçeklerinden biridir. Hasadı mutlaka tomurcuk açtığı dönemde yapılmalıdır. Çünkü mor lalenin çiçekleri tam olarak bu dönemde açar. Sabahın ilk saatlerinde çiçeğin tüm kanalları su ile dolu olduğu için bu saatlerde kesilebilir. Hasat etmeyi düşünmeyenler ise Mor laleyi saksıda serin bir yerde muhafaza etmeliler.

Bodrum Papatyası

Papatyayı andıran görüntüsünden dolayı bu adı alsa da papatyadan farklı olarak pembe, mavi ve mor renkleri olan bu çiçek de ev ve bahçede yetiştirilebilen çiçeklerden biridir. Sıcak iklimlerde yetişen Bodrum papatyası geçirgen yapılı tüm topraklarda yetiştirilebilir. Nemi sevdiği için bu çiçeği yetiştirmek isteyenlerin toprağını hafif nemli bırakmaya özen göstermesi gerekiyor.

Torenya Çiçeği

Aslanağzı çiçeğine benzeyen Torenya çiçeğine Salıncak çiçeği adı da veriliyor. İki tonda çiçekler açsa da genelde pembe, mor ve beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. İlkbahar boyunca bu bitkinin çiçekleri üzerinde kalır. Gölgeyi sevse de az da olsa güneş görmesi gelişimini sağlaması için önemli! Torenya çiçeği de evimizde ve bahçemize renkli görüntüler kazandıran şık bitkilerden biridir.

Evde bakılabilecek mor renkli çiçekler listesine maviboru çiçeği, petunya, çiğdem, allium, çuha çiçeği, çarkıfelek, ortanca ve kelebek çalısı da eklenebilir. Bunun dışında pembe renkli çiçekleri merak ediyorsanız “Evde ve Bahçede Bakılabilecek Pembe Renkli Çiçekler” konumuza bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu