Coulommiers Peyniri

Fransa’nın Seine-et Marne Bölümü’nde bulunan Coulommiers yerleşkesi içinde üretimi yapılır. Coulommiers Peyniri’nin dokusu oldukça yumuşaktır ve olgunlaşma süresi diğer Fransız Peynirlerinden daha uzun sürer. Ham inek sütünden yapılırsa sekiz hafta olgunlaşma süresi beklenilmelidir. Pastörize edilmiş inek sütünden yapılırsa olgunlaşma süresi dört veya beş haftaya kadar düşmektedir. Coulommiers Peyniri; içerisinde birçok yararlı bakteriyi barındırmaktadır ve çocuklarda kemik gelişimi için birçok Fransız doktorun tavsiyesi niteliğindedir. Coulommiers Peyniri; ünlü Fransız peyniri Brie’nin atası olarak kabul edilmektedir. Coulommiers Peyniri, Brie Peynirinden daha eski tarihlere dayanan üretim kronolojisi olmasına rağmen Brie peynirinden daha az bilinir. Brie Peyniri, Coulommiers Peynirinden daha kalın ve serttir. Fransızların “crusty French bread” diye anılan huysuz dilimlenmiş ekmek adını verdikleri ekmeği kızartıp, üzerine bu peynirden sürerek kahvaltı yaptıkları bilinir. Birçok dünyaca tanınmış Fransız restoranın da Coulommiers peyniri, beyaz ve kırmızı şarabın yanında meze olarak müşterilerine takdim edilir. Özenle yeşillikler ile süslenen Coulommiers peyniri müşterilerinin memnuniyetinin bir iftihar tablosu olarak görülür.

Fransızlar kahvaltılarını hazırlarken bu peynirin üzerine çeşitli acı soslar ve baharatlar dökerek renklendirirler, yeşillikler ile görselliği artırırlar. Ayrıca biftek kızartması yaptıklarında bu peyniri rendeleyip, eritip bifteğin üzerine dökerek servis ederler. Bunların dışında Fransızlar da peynirleri meyve ile yeme kültürü baskındır ve Coulommiers Peyniri meyvenin yanında en çok tüketilen peynirdir.

Coulommiers Peyniri, sadece inek sütünden üretilir ve kalıplara disk şeklinde basılır. Olgunlaşma süresi dört ile sekiz hafta arasında yoğun nemli ortamda gerçekleşir. Coulommiers peynirinin yağ oranı yüzde kırk ile yüzde kırk beş arasında üreticiye göre değişiklik gösterir. Peynir kalın kabuklu ve kremsi bir gövdeye sahiptir ve iç yüzeyi dış kabuk yüzeyine göre daha yumuşak dokudadır, ayrıca fındıksı bir tada sahiptir. Elma ve armut ile tüketim uyumu gösterir. Fransızlar Bordeux şarabıyla bu peyniri tüketmeyi eski bir gelenek olarak kabul ederler. Fransa dışında Almanya, ABD, Belçika, Hollanda, İspanya ve İtalya’da tüketimi oldukça yaygındır. ABD’de Coulommiers Peynirinin üretimi dahi gerçekleştirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu