Bitkilerde Kahverengi ve Sarı Yaprakların Sebebi Nedir?

Güzel bir ev bitkisi aldınız, onu güneş ışığı alan bir pencerenin yanına koydunuz ve bir hafta içinde yaprakları sarı ve kahverengiye döndü, hatta döküldü. Neyi yanlış yaptınız? Bu soruya cevap verebilmek için sahip olduğunuz bitkiyi tanımak ve onun isteklerini bilmek gerekir. Aynı zamanda bitkinin ideal bakım koşullarını bilmek, neyi yanlış yaptığınızı anlamada size yardımcı olur.

Bitkinizi Tanıyın!

Diğer canlılar gibi bitkilerde ihtiyaçları olan canlılardır. Bir canlı için doğru bir beslenme programı, su ve sevgi gibi ihtiyaçlar olduğu gibi bitkilerinde farklı ihtiyaçları söz konusudur. Eğer herhangi bir canlının ihtiyaçlarından bir veya birkaçı doğru şekilde sağlanmazsa muhtemel sorunlar yaklaşıyor veya ortaya çıkmış demektir. Bitkiler içinde durum aynı bu şekildedir. Bitkinizin ihtiyaçlarını tam olarak sağlamanız onun sağlıklı gelişimi ve büyümesine olanak sağlar. Fakat ihtiyaçlarının bir veya bir kısmı tam anlamı ile karşılamazsa çeşitli sorunlar bizi bekliyordur.

Bitkiler ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu; her bitkinin ihtiyacının farklılık gösterdiğidir. Bitki türüne göre ışık, su, toprak, gübre, nem gibi ihtiyaçlarda farklılık gösterir. Bir kaktüs, sarmaşık ya da çiçekli bir bitkinin ihtiyaçları da farklı olacaktır. Bitkiniz için optimum koşulları sağlayabilmek için bitkinizi iyi tanımanız, onun kökeni ve ihtiyaçlarını bilmeniz önemlidir. Bu nedenle bir bitki satın almadan önce onun ihtiyaçlarını bilmek büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aşağıdaki soruların cevaplarını bilmek iyi bir bakım ve gelişim açısından önemlidir.

  • Bu bitki ne tür bir toprağı tercih ediyor?
  • Ne kadar ve nasıl bir güneş ışığına veya gölgeye ihtiyacı var?
  • Ne kadar su yeterlidir ve ne kadarı fazladır?
  • Bitkinin ne tür bir gübreye ihtiyacı vardır ve ne sıklıkla gübrelenmesi gerekir?
  • Bu bitki zararlılara veya parazitlere karşı hassas mıdır? Eğer öyleyse, zararlıları nasıl ortadan kaldırabilir ve bitkiyi nasıl güvende tutabilirim?
  • Bu bitkinin ekstra nem gibi farklı ihtiyaçları var mıdır?
Bitkilerde Yaprak Ucunda Sararma ve Kuruma

Bitkilerde Sarı ve Kahverengi Yaprak Nedenleri

Kahverengi yaprak sorunu birçok ev bitkisinde en yaygın görülen sorunlardan birisidir. Bazen bitkiniz ile oldukça iyi bir şekilde ve özenli bir şekilde ilgileniyor olsanız bile bu sorun karşınıza çıkabilir. Aslında bu durumu normal bir süreçten ayırt etmek gerekir. Birçok bitkinin alt yapraklarının önce sarı sonrasında ise kahverengiye dönerek dökülmesi normal bir süreçtir. Fakat farklı yaprak bölgelerinin kahverengiye dönüşmesi, bitkinin aşırı yaprak dökmesi, üst yaprakların kahverengi bir hal alması bir sorunun habercisidir. Eğer bitkinizde böyle bir durum söz konusu ise aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı bitkinizi etkiliyor olabilir.

Yetersiz Işık

Bitkinin alt yaprakları kahverengi veya sarıya dönmeye başlarsa, bitki yeterince ışık almıyor olabilir. Renk değişimi bitkinin özellikle ışık kaynağından uzakta olan tarafında görülüyorsa, muhtemelen çok az ışık alıyordur. Böyle bir durumda bitkiyi ışığa karşı doğru konumlandırmak gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak tüm bitkilerde bitkiyi ara sıra çevirmek ve tüm bölgelerinin ışıktan eşit şekilde yararlanmasını sağlamak önemlidir.

Yüksek Isı Değerleri

Bu genellikle su veya sulama eksikliği ile birlikte meydana gelir. Yüksek ısı bitkinin yapraklarının kıvrılmasına, kırışmasına ve ardından renk değiştirerek dökülmesine sebebiyet verir. Bu durumda bitkide canlılığını kaybedebilmektedir. En azından bitki canlıysa sulamayı artırmanız ve bitkinin daha serin hissedebilmesi için hafif hava akımı olan bir alana yerleştirmeniz fayda sağlayacaktır.

Sulama Yetersizliği

Susuzluk yaşayan bitkiler ilk olarak solarlar, ardından yaprakları sarı ve sonrasında kahverengiye dönüşür. Daha sonra ise muhtemelen yaprakları dökülür. Bu genellikle yaprakları aşağıdan yukarıya doğru etkiler. Ancak daha yoğun yaprağa sahip olan bitkilerde dış yapraklarda da başlayabilir. Bitkinizin ihtiyacına göre düzenli sulama yapmalısınız. Fakat birçok bitki aşırı sulama sonrasında çürüyebilir. Bunu bilmek ve buna göre uygulama yapmak gerekir.

Nem Eksikliği

Sarı ve kahverengi renk oluşumu yaprakların uçlarında başlıyorsa ve genellikle yaprak ucu ile sınırlıysa bitki yeterince nem almıyor olabilir. Özellikle tropikal bitkilerin nem ihtiyaçları yüksektir. Böyle bitkilerde nem eksikliği yapraklarda siyah noktalar oluşmasına da sebebiyet verebilmektedir. Yüksek nem ihtiyacı olan bitkilerde püskürtme tarzında nemlendirme uygulamaları yapılabilir.

Ev bitkilerinde sarı ve kahverengi yaprak oluşmasının ana nedenleri ve muhtemel çözüm yolları bunlardır. Bunların dışında nadirde olsa toprak, gübreleme gibi nedenlere bağlı olarak ta bu sorun gözlenebilir. Hangi bitkiye bakıyor olursanız olun, bitkinin bakım kurallarını bilmek ve ona optimum koşulları sağlamak bu ve benzer sorunları önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu