Bitki ve Çiçek Böceklerine Karşı Evde Hazırlanan İlaçlar

Doğa, sadece insanların yaşam alanı değildir. Pek çok canlı doğada hayatına devam ediyor ve bunların bir kısmı da böceklerdir. Aslında böcek dediğimizde ilk olarak zihnimize olumsuz bir çağrışım gelse de doğanın kusursuz dengesinde her birinin bir payı ve faydası vardır. Bütün canlılar bu dengenin bir parçasıdır. Tabi ki bazen bu böcekleri olması gereken yerlerin dışında olabilir ve bitkilerimize zarar verebilirler. Böyle bir aşamada duruma müdahale etmek gerekebilir. Bu yüzden böceklere karşı evde ilaç hazırlama yöntemlerine başvurulurken ilk yapılması gereken doğanın bu dengesinin bozulmamasıdır. Organik tarım ilaçları da dediğimiz tam da budur. Kimyasal ilaçlar genellikle ilgili böcekler dışında diğer canlı ve bitkilere de zarar verebilir.

Çiçeklere, bitkilere bazı böcekler dadanabiliyor ve bunlar onların sağlıklarını tehlikeye atabilir. Soldurma ya da tamamen kurutmaya kadar iş gidebiliyor. Karıncalar, mantar sivrisinekleri, beyaz sinekler, kırmızı örümcekler, yaprak bitleri, kabuklu bitler, un bitleri ve daha birçok böcek, bitkilerde kendini gösterebiliyor.

Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama Yöntemleri

Böceklerle mücadele etmek için böceklere karşı evde ilaç hazırlama çok da zor değil. Genel olarak evde bulunabilen ya da az bir katkı ile yapılabilecek ilaçları böceklere karşı kullanabilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bazı böceklerin bitkilerinize faydası da olacaktı. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir. Yani bitkimize faydalı ve zararlı böcekleri birbirinden ayırt etmeliyiz.

Eğer bitkilerinizin topraklarında sinekler ve böcekler varsa ilk olarak bitkinizin toprağını kurutmanız gerekir. Bunlar nemli toprağı sevdikleri için ilk olarak toprağını kurutmanız gerekir. Yapabileceğiniz ilk ilaç yöntemi, Aspirin içeren su kullanmaktır. Birkaç Aspirin’i az miktar suda eritip ardından bitkilerinizin toprağına dökmelisiniz. Bu hem bitkinize fayda sağlar hem de böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama

  • Sirkenin kullanım alanları çoğu kişi tarafından biliniyor. Yaprak biti unsurlara karşı sirkeli su kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, çiçek yağı, toz biber ve beyaz sirke karışımıyla yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. Bu karışımı hazırlayarak bir sprey şişesine koyarak kullanabilirsiniz. Bu karışımı bitkilerinizin bütün yapraklarına püskürtmeniz yeterlidir.
  • Küllenme ve mantar bitkilerde fazlaca karşılaşılan sorunlardır. Bu yüzden böceklere karşı evde doğal ilaç hazırlama yöntemlerinden birisi süttür. Süt ve biraz su karıştırarak bunu öğle güneşinden önce bitkilere uygulanabilmektedir. Öğle güneşi altında ve akşam uygulanması, başka sorunlara sebep olabilir.
  • Sarımsağın pek çok alanda olduğu gibi bitkilerdeki böceklenmelerin çözümünde de faydası vardır. Birkaç diş sarımsağı soyup bitkinin toprağına bırakabilirsiniz. Böcekleri bu sayede kaçırabilirsiniz. Yine sarımsak, çiçek yağı, toz biber ve su karışımından bir karışım elde edebilirsiniz.
  • Alkol bazlı aseton tarzı malzemeleri bir kulak pamuğu ile bitkilerdeki böcekli yerlere uygulayabilirsiniz. Pek çok böcekten bitkilerinizi arındırabilirsiniz. Yine böceklere karşı evde ilaç hazırlama yöntemlerinden en basitlerinden birisi bulaşık deterjanı ile su karışımı yapmaktır. Böyle bir karışımı bitkilerinize püskürterek sorunlara çare bulabilirsiniz.
    Böceklere Karşı Kendi İmkanlarınızla Doğal Çözümler
  • Böceklere karşı çeşitli ilaçları evlerinizde kendi imkanlarınızla hazırlayabilir, düzenli aralıklarla bitkilerinize uygulayabilirsiniz. Bütün bunlar dışında suyla yıkama ya da tazyikli suyla yıkama yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Çoğu sorun, hatalı bakımdan ve ortamdan kaynaklanabilmektedir.

Eğer evinizdeki veya bahçenizdeki bir bitkiye zararlı böcekler dadanmış ise öncelikli olarak bu böceklerden fiziksel olarak kurtulma yollarını denemelisiniz. Eğer fiziksel olarak kurtulamazsanız ikinci aşamada doğal çözümler ve hazırlayacağınız doğal karışımlar ile bu sorundan kurtulmaya çalışın. Bu şekilde de kurtulamazsanız alanında uzman bir kişinin önereceği ilacı uygun şekilde ve dozlarda kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu