Australorp Tavuğu Özellikleri ve Fiyatları

Bu tavuk ırkı parlayan siyah renkteki tüyleri ile ön plana çıkan bir tavuk ırkıdır. Sevimli olan bu tavuklar daha çok görüntülerinden dolayı süs amacıyla beslenilir. Öyle ki bazı aileler bu tavukları ev içerisinde dahi beslemektedir. Oldukça sakin ve uysal olan bu tavuk ırkı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Australorp Tavuğunun Anavatanı ve Irkı

Australorp tavuklarının ilk anavatanları Avustralya’dır. Buradan zamanla yayılan bu tavuk ırkına günümüzde dünyanın pek çok yerinde rastlanabilmektedir.

Australorp Tavuğunun Görünüşü

Bu tavuk ırkına dışarıdan bakıldığında oldukça cüsseli ve bol tüylü oldukları görülür. Onları özel yapan şey ise gün ışığında parlayan siyah renkteki tüyleridir. Dik bir duruşa sahip olan bu tavuklar bu nedenle gösteriş ve şov amacıyla kullanılır. Bu ırktaki tavuklar 5.5-7 kilogram ağırlığa ve 75 santimetre uzunluğa ulaşabilmektedir.

Australorp Tavuğunun Davranışları

Bu tavuk ırkı çok sakin ve uyumlu davranışlar gösterir. Günün birçok anını dolaşarak geçiren bu tavuklar hem kendi cinslerine hem de diğer canlılara saldırgan davranışlar göstermezler. Öyle ki kendinden daha küçük canlılar tarafından saldırıya uğradıkları dahi görülebilmektedir. Bundan dolayı ortamda ilk korunacak canlılardan biri bu tavuklardır. Ek olarak bu tavuklar çok sessizdir bundan dolayı şehir merkezlerinde bakılabilir.

Australorp Tavuğunun Yumurta Verimliliği ve Üremesi

Yeterli olgunluğa ulaşan tavuklar haftada 4-5 kez yumurta üretebilirler. Yumurtlama açısından verimi iyi olan bu ırk iyi bakıldığında daha fazla yumurta alabilmek mümkündür. Bir süre yumurtladıktan sonra üreme döngüsüne giren tavuklar 3 haftalık kuluçka süresinden sonra civciv çıkartırlar. Çıkan civcivlere iyi bir şekilde bakarlar.

Australorp Tavuğu Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Bu tavuk ırkının genetik çeşitliliği çok fazladır. Bu nedenle dayanıklı ve sağlıklı bir bünyeye sahiptirler. Yaşam alanlarına gerekli özen gösterildiğinde ve ilaçlarının düzenli olarak uygulandığı zamanlarda 5 yıldan fazla yaşarlar.

Australorp Tavuğunun Beslenmesi

Bu tavuklar beslenme açısından hiç zorluk çıkartmazlar. Gün içinde çok fazla alanı dolaşarak yeterli besinleri bulabilirler. Günde birkaç defa takviye yem verilerek beslenmeleri sağlanabilir.

Australorp Tavuğunda Sık Görülen Hastalıklar

Bu tavuklar hemen hemen hiç hastalanmazlar. Her tavukta görülebilen bit, kene, parazit ve akarlara karşı önlem alındığında sağlıklı bir yaşam sürerler.

Australorp Tavuğu Fiyatları

Australorp tavuğunun yumurta fiyatları 10 ile 15 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtadan yeni çıkmış olan australorp tavuğu civcivleri 20-50 TL arasındadır. Australorp tavuğunun yarka ve yetişkin fiyatları ise 50 ile 150 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu